BUDAPEŠŤ. Medzištátne a politické vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom by mohli byť aj lepšie, ale nie sú až také zlé, ako ich prezentujú médiá. Povedal to v rozhovore pre dnešné vydanie maďarského denníka Népszabadság predseda slovenskej vlády Robert Fico.
"Ak by boli vzťahy také zlé, ako ich opisuje väčšina médií, potom by som sa so svojím partnerom ani len nepozdravil. Skutočnosť je taká, že naše neformálne stretnutia sú úprimné a sú v konštruktívnom duchu," reagoval premiér na otázku denníka v súvislosti s tým, že slovenský prezident Ivan Gašparovič považuje vzťahy za omnoho lepšie, ako ich charakterizujú médiá, ale predseda SNS Ján Slota tvrdí, že sú na bode mrazu. Maďarský prezident László Sólyom sa podľa denníka domnieva, že v Bratislave sú naladení proti Maďarom aj na najvyššej politickej úrovni.
Fico pripomenul, že naposledy práve v Bruseli prediskutoval s maďarským premiérom Ferencom Gyurcsányom aktuálne problémy a že pozvánka maďarského premiéra na oficiálnu návštevu SR je stále aktuálna. "Som presvedčený, že môj partner sa zdráha uskutočniť návštevu z čisto vnútropolitických dôvodov," dodal.
K výhradám Sólyoma a Gyurcsánya, že nie je ochotný sa dištancovať od protimaďarských vyhlásení Jána Slotu, slovenský premiér povedal, že už viackrát odsúdil extrémistické prejavy. Ako príklad uviedol rok 2001, keď vtedajší prezident Rudolf Schuster na návšteve Izraela prisľúbil, že slovenský parlament prijme zákon o pamätnom dni holokaustu. "Vtedajšie vládnuce strany tomu neboli veľmi naklonené, preto som návrh predložil ja ako opozičný politik. Návrh viacerí podporili iba veľmi zdráhavo. Teraz sa k nám pri pomníku holokaustu postavia nehanebne aj tí, ktorí by boli radi, keby popieranie holokaustu nebolo trestné. Po tom všetkom nie na mňa smerujte otázky, ktoré by ste mali položiť iným," povedal Fico.
Na poznámku redaktora denníka, že sa pýtal na Jána Slotu, premiér poznamenal, že nie je hovorcom SNS, ale predsedom vlády SR.
Ďalej zdôraznil, že by sa nemali miešať prejavy členov strán s programom vlády, v ktorom nie je ani zmienka o tom, že útoky alebo urážky by mali byť namierené na Maďarov. "Proti takýmto snahám by som rozhodne vystúpil. My sme sľúbili, že zachováme status quo, teda získané práva občanov maďarskej národnosti na Slovensku, a to dodržiavame. Dokonca sme podporili menšinové vysielanie Rádia Patria z rezervy vlády 40 miliónmi korún (1,33 milióna eur). Rozlišujme už konečne medzi individuálnymi prejavmi politikov a činnosťou koaličných strán, ktoré sú povinné plniť program vlády," podotkol Fico.
Podľa neho je dôležité, že slovenský parlament neprijal ani jedno rozhodnutie, ktoré by kazilo slovensko-maďarské vzťahy. Na slovenské súdy, ani na ústavný súd sa nikto neobrátil so sťažnosťou, že by porušili jeho menšinové práva. Ak by stav nebol takýto, potom by podľa neho neprijali jeho stranu Smer-SD do európskej rodiny sociálnych demokratov.
Premiér odmietol to tvrdenie, že aktivity Matice slovenskej na juhu krajiny smerujú proti tamojším Maďarom. Pripomenul, že tento rok je rokom posilnenia slovenskej národnej identity a sebavedomia. "Pre mňa, ako občana štátotvorného národa, ale aj ako predsedu slovenskej vlády je dôležitejšie, aby sme napríklad stavali sochy Svätopluka. Zároveň si ale ctím, ak občania maďarskej národnosti zas uchovávajú pamiatku kráľa Štefana. Konečne by sme mali prestať s pohľadom, že takmer vo všetkom vidíme protimaďarské, alebo prípadne protislovenské prejavy," zdôraznil.
Fico ďalej prezentoval názory na extrémizmus v Maďarsku. Pripomenul, že v SR zakázali činnosť Slovenskej pospolitosti. Na margo aktivít Maďarskej gardy povedal, že tá "pochoduje na verejných priestranstvách" a niektoré politické strany ju podporujú, niektoré prižmurujú oči pri hodnotení jej činnosti.
Premiér vyjadril nádej, že ak by sa z vôle maďarských voličov stal Viktor Orbán premiérom, tak zmení svoj politický slovník a svoje správanie. "Sme pripravení viesť konštruktívny dialóg s ním a s jeho stranou, ak si to bude vyžadovať politická realita," povedal a okrem iného zdôraznil, že Slovensko si ctí štátne hranice a nemá dvojzmyselné narážky.
Predseda slovenskej vlády v rozsiahlom rozhovore ďalej povedal, že je množstvo úloh, ktoré na slovenskej aj maďarskej strane je potrebné splniť. Ciele, ktoré si vlani s Gyurcsányom vytýčili, slovenská strana berie podľa jeho slov veľmi vážne. Odrieknutie dvojstrannej schôdzky Gyurcsányom na jeseň roku 2006 na poslednú chvíľu označil Fico za "nie práve elegantné", napriek tomu sa neurazil.
Problém okolo Sústavy vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros sa podľa premiéra začal vtedy, keď obe vlády interpretovali haagsky rozsudok ako svoje víťazstvo. "Dajme čas odborníkom, potom môžu dospieť k riešeniu," poznamenal.
Na margo zavedenia eura v roku 2009 v závere rozhovoru zdôraznil, že výhody prevažujú nad nevýhodami takéhoto kroku. Vláda podľa neho urobí všetko preto, aby spolu so zamestnávateľmi, zamestnancami, dôchodcami, a obchodníkmi zabránili zdražovaniu. "Opozícia aj v tomto prípade stojí bokom a škodoradostne očakáva vývoj. Aj touto cestou jej odkazujem, že zavedenie eura bude v SR úspechom," uzavrel rozhovor pre Népszabadság predseda vlády SR.