BRATISLAVA. Na Slovensku v stredu po prvý raz transplantovali pacientke očnú rohovku novou metódou, pri ktorej sa jedna z jej vrstiev nahradí transplantátom. Operáciu metódou takzvanej zadnej lamelárnej keratoplastiky vykonal v bratislavskom Centre mikrochirurgie oka (CMO) český chirurg Pavel Studený.
Pacientku trpiacu Fuchsovou dystrofiou rohovky by podľa lekárov bez zákroku čakala strata zraku a život na invalidnom dôchodku. Studený, ktorý je primárom očnej kliniky v Sokolove a pôsobí aj ako konzultant v pražskej fakultnej nemocnici na Vinohradoch, povedal, že chorobu zapríčiňuje odumieranie buniek zabezpečujúcich priezračnosť prednej časti oka. "Celá rohovka sa zjazví, je biela a pacient nevidí," dodal.
Ženu (53) čaká podľa primára CMO Františka Veselého pravdepodobne do konca roka ešte taký istý zákrok na druhom oku. Operáciu opäť spraví český chirurg.
Veselý zatiaľ vylúčil, že by sa do takýchto operácií pustilo aj bratislavské centrum. "Odmietame to robiť, pokiaľ to máme robiť dvakrát za rok," povedal. Pripustil však, že by sa situácia mohla zmeniť, ak by zákroky začali preplácať zdravotné poisťovne a bolo by viacej pacientov.
Operácia, ktorá trvá približne jednu hodinu a je robená formou jednodňovej chirurgie, stojí približne 50.000 korún (1656,7 eur). "Je tu možnosť individuálneho rozhodnutia poisťovne o preplatení," povedala riaditeľka CMO Eva Vidová.
Ochorenie rohovky sa dá liečiť aj jej úplnou transplantáciou. Podľa Studeného je však pri lamelárnej keratoplastike nižšie riziko. Okrem iného totiž zákrok prebieha pri lokálnom umŕtvení, nahradzuje sa iba chorá časť oka. "Zraková rehabilitácia je omnoho kratšia," vysvetlil. "Pravdepodobnosť, že pacient bude dobre vidieť, je oveľa väčšia," doplnil Veselý.