BRATISLAVA. "Nákaza sa rozširuje len fekálno-orálnou cestou zväčša medzi rómskou populáciou s nedostatočnou hygienou, poprípade z kontaminovaných studní," povedala.
Žltačka typu A sa v Čechách rozšírila z komunity drogovo závislých aj do škôl. Českí hygienici preto prijali opatrenia, ktorými sa snažia zabrániť ďalšiemu rozširovaniu nákazy. Najvážnejšia situácia je v Prahe, kde bolo do polovice septembra hlásených takmer 300 prípadov, z toho až 53 v priebehu minulého týždňa. Dôvodom nových obáv je začiatok školského roku a dlhá inkubačná doba tohto ochorenia.
Epidémia sa podľa Šramkovej môže rozšíriť, ak by nakazená rodina z Čiech prišla navštíviť príbuzných na Slovensko, čo je však podľa nej nepravdepodobné. "V prípade nákazy sa celá populácia preočkuje. Už dva roky sa však deti, ktoré dovŕšia 12 rokov, očkujú proti žltačke typu A," uzavrela.
Najvyšší výskyt žltačky typu A je na jeseň a v zimných mesiacoch. Od roku 2003 výskyt ochorenia na Slovensku klesá, ide však iba o ochorenia, o ktorých sa vie. Skutočná chorobnosť môže byť až 8-10-násobne vyššia.
Trvale vysoká chorobnosť je v Košickom a v menšej miere v Prešovskom kraji, dôvodom môže byť aj to, že ochorenie sa šíri najmä tam, kde je nižší ekonomický a sociálny štandard.
Žltačka podľa lekárov poškodzuje pečeň. Parazituje na pečeňových bunkách, čo vedie k poruchám funkcie orgánu. Je rezistentná a ľahko sa šíri. Šíri sa najmä rukami, prostredníctvom potravín, ktoré môžu vyústiť až do epidémie. Takéto potravinové epidémie sú však ľahko vystopovateľné.
Pre žltačku typu A je typický fekálno-orálny prenos, pri ktorom vírusy opúšťajú infikovaný organizmus stolicou, prípadne i močom a do ďalšieho jedinca vstupujú ústnou dutinou. Inkubačný čas sa u žltačky typu A pohybuje od 15 do 50 dní, v priemere 30 dní. Chorý často ani netuší, kedy a ako sa nakazil. Ochorenie spočiatku pripomína chrípku.