BRATISLAVA. Obce a mestá sa v budúcnosti dostanú k prebytočnému vojenskému majetku ťažšie. Parlament dnes schválil poslaneckú novelu, podľa ktorej bude štát tento majetok ponúkať na predaj.
Ministerstvo obrany v súčasnosti nepotrebné pozemky, budovy alebo celé kasárne, ktorých údržba by bola pre armádu neefektívna, ponúka bezplatne samosprávam, ak oň predtým neprejavili záujem štátne organizácie. Podľa poslaneckého návrhu by však ministerstvo malo uprednostniť predaj majetku pred jeho darovaním obciam. Uchádzať sa oň budú môcť aj súkromné spoločnosti. Novela umožní štátu predať majetok v takzvanom opakovanom osobitnom ponukovanom konaní o 70 percent lacnejšie, ako je jeho pôvodná stanovená cena.
Proti novým pravidlám sa postavili predstavitelia samospráv, ktorí sa obávali, že obce nebudú mať dosť peňazí, aby nehnuteľnosti kúpili, prípadne konkurovali cenovou ponukou súkromným firmám.
Bývalý minister obrany a poslanec opozičnej SDKÚ-DS Martin Fedor ešte koncom augusta, keď sa návrhom zaoberala vláda, povedal, že novela rozširuje priestor pre privatizáciu a pre možné machinácie so štátnym majetkom. "Podstatou celej novely je to, že niekoľko lukratívnych nehnuteľností, ktoré budú vyhlásené za prebytočné, tak o tie majú záujem silné podnikateľské skupiny," vyhlásil Fedor.
Poslanci Rudolf Pučík (SNS), Ján Richter (Smer-SD) a Ján Kovarčík (ĽS-HZDS) odôvodňovali svoj návrh snahou získať do štátneho rozpočtu peniaze z predaja majetku. Súhlasila s ním aj vláda. Novela sa tiež vzťahuje napríklad na stavby a pozemky, ktoré slúžili na ochranu hraníc so štátmi, ktoré sú v súčasnosti v EÚ.
Ministerstvo obrany v minulosti previedlo na samosprávy viacero nepotrebných nehnuteľností za stovky miliónov korún. Obce tieto stavby napríklad prenajali zahraničným investorom či plánovali prestavať na sociálne bytovky alebo viacúčelové objekty.