BRATISLAVA. Ľudia v krajinách Visegrádskej štvorky majú podobné problémy, s ktorými sa obracajú na ombudsmanov. Sťažujú sa na konanie úradov, súdov, na priznávanie dôchodkov či na podvodníkov. Zhodli sa na tom dnes po trojdňovej schôdzke ombudsmani Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska. Verejní ochrancovia práv však majú pri riešení problémov rozdielne kompetencie.
"Stretávame sa s podobnými problémami obyvateľstva. Naše skúsenosti sú podobné, všetky krajiny prežili socializmus. Máme však do činenia s rôznymi právnymi systémami," povedal zástupca poľského ombudsmana Stanislaw Trociuk. Obyvatelia najväčšej krajiny Vyšehradskej štvorky sa podľa neho sťažujú najviac, keďže jeho úrad ročne vybaví 58.000 sťažností.
Ombudsmani vo všetkých krajinách riešia podnety od starších ľudí, ktorí často "naletia" podvodníkom. Podľa českého verejného ochrancu práv Otakara Motejla dôchodcovia v mnohých prípadoch ani nevedeli, akú zmluvu uzavreli. "Ľudia často prichádzajú, že podpisovali niečo bez okuliarov. Kritické dokumenty sú pritom najdrobnejším písmom," poznamenal Motejl, ktorý ročne dostane asi 6.000 sťažností. S kolegami sa preto zhodli, že je potrebné zvyšovať právne vedomie dôchodcov. Do vzťahov medzi súkromnými spoločnosťami a ľuďmi totiž ani jeden z nich zasahovať nemôže. Práve starší ľudia a deti však podľa ombudsmanov potrebujú viac chrániť svoje práva.
Množstvo sťažností ombudsmani dostávajú na prieťahy na súdoch a iných úradoch. "Vecnosť a rýchlosť konania je problém všetkých štátnych správ," usúdil Motejl. Slovenský ombudsman Pavel Kandráč, ktorý vlani dostal 2343 podnetov, si napríklad spomenul na prípad, kde rozhodovanie o výživnom pre dieťa trvalo 16 rokov a rozhodnutie padlo, až keď malo 19 rokov.
Voči súdom však majú ombudsmani rôzne kompetencie, najmenej v Maďarsku. "Roky sa diskutuje o tom, že súdy nesmú byť kontrolované orgánom zvonku, ale vzniká množstvo problémov s ich činnosťou," posťažoval sa maďarský ombudsman Máté Szabó. "Keď prídu sťažnosti na nečinnosť súdov, sme nútení ich zamietnuť. Ak sú závažné, doručujeme ich predsedovi Najvyššieho súdu," dodal Szabó, ktorému ročne príde od 6.000 do 8.000 podnetov.
Naopak, poľský ombudsman môže ako jediný z ochrancov práv V4 vstupovať do súdnych procesov a podávať opravné prostriedky. Český ochranca práv získa od októbra novú právomoc podávať kárne žaloby voči predsedom súdov, čo môže okrem neho len minister. Slovenský ombudsman môže navrhovať disciplinárne trestanie sudcov, dodnes však túto možnosť nevyužil. Rieši hlavne sťažnosti na prieťahy s predsedami súdov. Tí však jeho návrhy zväčša rešpektujú a tak, ako povedal, viac kompetencií nepotrebuje.