BRATISLAVA. Americký protiraketový štít budovaný v Českej republike a v Poľsku zvýši bezpečnosť celej Európy. Bude namierený proti raketám z krajín, ktoré sme kedysi nazývali darebáckymi, vyhlásil dnes v Bratislave poľský minister zahraničných vecí Sikorski po rokovaní s Jánom Kubišom.
Chápe odmietavý postoj premiéra Roberta Fica, pretože tento štít je kontroverzným projektom a ani v USA ho všetci nepodporujú. Na druhej strane pripomenul, že Slovensko na summite NATO v Bukurešti spolu s ostanými členmi aliancie podporilo vybudovanie štítu a uznalo, že prispeje k bezpečnosti.
"Poľsko berie na seba dopady ruskej nespokojnosti. Premiér Putin a náčelník generálneho štábu hrozí nasmerovaním rakiet na Poľsko, nie na Slovensko. Takže, my by sme viac čakali solidaritu celej aliancie k riziku, ktoré sme na seba prevzali v mene bezpečnosti celej Európy," dodal zároveň Sikorski.
"Je to kontroverzný projekt, ani v USA sa k nemu neprikláňa každý," priznal Sikorski. Pripomenul ale, že SR sa na poslednom summite NATO v Bukurešti pripojila k názoru ostatných členov a "všetci prijali vybudovanie protiraketového štítu ako samozrejmosť".
Podľa Poľska tento protiraketový štít zvýši bezpečnosť celej aliancie. "Poľsko, ktoré súhlasilo s vybudovaním štítu na svojom území, berie na seba len konzekvencie nespokojnosti Ruska. Predseda ruskej vlády Vladimir Putin hrozil, že rakety namieri na Poľsko a nie na Slovensko," podčiarkol.
Kubiš ozrejmil, že spomínaný summit síce potvrdil, že protiraketová obrana môže byť príspevkom k našej všeobecnej bezpečnosti, ale zároveň potvrdil, že "sa budú hľadať možnosti prepojenia tohto projektu s celkovou raketovou obranou aliancie a že až ďalší summit NATO v roku 2009 tieto otázky komplexne posúdi". Podľa jeho slov si spojenci navyše veľmi dobre uvedomovali výhrady Ruska a potvrdili, že majú záujem diskutovať a viesť dialóg spoločne s Ruskom kvôli tomuto americkému projektu.
Šéfovia diplomacií sa na spoločnom rokovaní dotkli aj aktuálnej situácie v Gruzínsku. "Súhlasím s názorom Jána Kubiša, že treba počkať, až ten konfliktný prach na Kaukaze sadne na zem," povedal Sikorski na margo rusko-gruzínskeho konfliktu. Zároveň poznamenal, že pre nikoho asi nie je prekvapením, že Rusi cvičili použitie síl v týchto regiónoch niekoľko rokov. "Jedno z takých cvičení sa skončilo týždeň pred touto operáciou," konštatoval.
Obaja politici zhodne odmietli úvahu o uvalení potravinových obmedzení na Rusko, ktoré dováža podstatnú časť potravín. "Pokiaľ sa takéto uvažovanie vôbec niekde objavuje, tak je scestné. Na jednej strane by nás Rusko ako úniu vyhladovalo energeticky a my by sme sa potom snažili vyhladovať ho fyzicky?," odvetil Kubiš na novinársku otázku s tým, že vzájomne od seba závisíme a toto bude pokračovať aj ďalej. "Chcem, aby boli vzťahy priateľské a aby sa energia ani potraviny nepoužívali ako zbraň," prízvukoval.
Čo sa týka Ukrajiny a jej možného vstupu do EÚ a NATO Sikorski podotkol, že v tomto štáte dnes vidíme politickú nerovnováhu, takže "až koncom novembra budeme pripravení na vážnu diskusiu na túto tému. Je ale už teraz vidieť, že rozhodnutia budú ťažšie ako v minulosti," uzavrel.
Podľa Kubiša diplomati hovorili aj o bilaterálnych vzťahoch medzi SR a Poľskom, ktoré označili za vynikajúce. "Potvrdili sme si, že budeme venovať patričnú pozornosť impulzom na rozvoj regionálnej spolupráce, prípadne tomu, aby sa dopredu dostávali projekty budovania infraštruktúry a turizmu," dodal Kubiš.