BRATISLAVA. Spoločnosť by mala naučiť mladých ľudí, aby nepočúvali extrémistických politikov. Povedal to podpredseda socialistickej frakcie (PES) v Európskom parlamente Hannes Swoboda.
Ľavicový politik v Bratislave zisťoval, ako sa vyvíjajú vzťahy Slovenska s Maďarskom. Ešte vo štvrtok vzbudil pozornosť výrok predsedu vládnej SNS Jána Slotu, podľa ktorého by Slovensko kvôli "maďarskej hrozbe" malo budovať domobranu.
"Všetci demokrati musia (...) pracovať s mladými, s mladou generáciou v školách, aby boli menej otvorení takémuto druhu ľudí," reagoval Swoboda na otázku ČTK, ako hodnotí Slotovo pôsobenie na slovensko-maďarské vzťahy. Kritika politikov ako Ján Slota, ktorí sú podľa neho aj v Maďarsku či Rakúsku, vraj nemá význam, pretože k nim len priťahuje väčšiu pozornosť.
Eurosocialisti sa chcú zaoberať Fórom poslancov Karpatskej kotliny, ktoré združuje maďarských politikov viacerých krajín. Swoboda povedal, že na bruselskú diskusiu si pozvú sociálnodemokratických poslancov z karpatskej kotliny.
"Myslím si, že toto je osobitý región, sú tu špecifické problémy v súvislosti s menšinami a mám pocit, že je možné nájsť spoločnú reč,“ povedal Swoboda.
Predseda poslaneckého klubu Smer-SD Miroslav Číž po rokovaní s delegáciou uviedol, že eurosocialisti si chcú na schôdzku pozvať zástupcov z parlamentov v Bulharsku, Rumunsku, Srbsku i Ukrajiny. Swoboda nechcel jednoznačne hodnotiť vzťahy medzi oboma krajinami. "Nevidím žiaden problém, ktorý by bol takou prekážkou, ktorú by nebolo možné prekonať,“ dodal Swoboda.
Swobodova strana v minulosti pozastavila najsilnejšej slovenskej vládnej strane Smer-SD premiéra Roberta Fica kandidatúru na členstvo v PES, pretože vytvorila koalíciu so SNS. Vo februári síce PES sankcie voči strane premiéra Roberta Fica zrušila, ale Swoboda sa naďalej zaujímal o postoje vlády voči maďarskej menšine. Najmä Strana maďarskej koalície sa už dlhšie sťažuje, že práva pre asi pol milióna obyvateľov maďarskej národnosti sa údajne obmedzujú.
"Ešte neprišiel čas na záverečné vyjadrenie," odpovedal dnes Swoboda na otázku, či sa vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom zlepšili. Zaznamenal vraj niekoľko pozitívnych aktivít, ale viaceré otázky sú stále otvorené.
Vzťahy medzi Maďarskom a Slovenskom sa dostali do centra širšej pozornosti aj po minulotýždňovej návšteve poslancov SMK v maďarskom parlamente. SNS označila aktivitu SMK ako súčasť plánu na vytvorenie Veľkého Uhorska, z ktorého sa po prvej svetovej vojne odčlenilo napríklad aj Slovensko.
Europoslanci boli v Mlynkoch
MLYNKY. Aktuálny stav riešenia situácie Slovenského domu v obci Mlynky v piatok zisťovala delegácia poslancov zo Skupiny sociálnodemokratických strán (PES) v Európskom parlamente vedená Hannesom Swobodom a Janom Marinusom Wiersmom.
Swobodu a Wiersmu, ktorí sú podpredsedami socialistickej frakcie v EP, sprevádzali slovenskí europoslanci Monika Flašíková-Beňová a Vladimír Maňka, ako aj ich maďarskí kolegovia Csaba Tabajdi a Zita Gurmay.
Politici sa zaujímali o vývoji situácie, ktorá viedla k rozhodnutiu postaviť nový Slovenský dom. Informovali ich predseda Celoštátnej slovenskej samosprávy (CSS) Ján Fuzik, predsedníčka Slovenskej samosprávy v Mlynkoch Marta Demjénová aj starosta Mlynkov József Ledvai. S delegáciou rokoval aj štátny tajomník maďarského Úradu predsedu vlády (MEH) Ferenc Gémesi.
Beňová, ktorá bola iniciátorkou návštevy delegácie, vyjadrila nespokojnosť s tým, že nebol dostatočný časový priestor na položenie dôležitých otázok: "Ja osobne by som mala určite otázky ústavného charakteru, ktoré sa týkajú toho, že ak máme dobre fungujúcu lokálnu úroveň menšinovú, tak prečo teda ústava nevytvára podmienky na zastúpenie menšín aj na úrovni národného parlamentu."
Ďalej by sa bola pýtala na technické, technicko-administratívne veci a právne aspekty v súvislosti s výstavbou toho nového domu. "Žiaľ nebolo na to dosť času, budeme naďalej veľmi pozorne sledovať vývoj tu v Mlynkoch. Verím, že sa nám podarí úspešne zavŕšiť ten projekt spoločného Slovenského domu, na ktorý už vláda SR - konkrétne pán premiér - vyčlenila istú finančnú čiastku, a že teda aj maďarská strana dostojí svoj záväzok," konštatovala.
Fuzik vyjadril radosť nad záujmom europoslancov o nový projekt a ako povedal, vlastne aj o aféru v Mlynkoch.
"Dnešné rokovanie ma presvedčilo, že ešte aj na tomto poli bude čo robiť, teda aby sme nejakým spôsobom napomáhali zmierenie tunajších protichodných strán. Myslím, že sme presvedčili europoslancov o tom, že snáď sa vykročilo dobrou cestou, že tento nový projekt môže slúžiť celému okoliu, ale ako sa to viackrát povedalo, v prvom rade by mal slúžiť všetkým obyvateľom Mlynkov. To snáď zblíži tieto trošku znepriatelené strany," povedal pre TASR Fuzik.
Ako spresnil, jednu stranu zastupoval terajší starosta obce Lendvai, druhú zasa predstavitelia miestnej organizácie slovenskej samosprávy, ktorí podľa neho ešte nespracovali minulosť a konflikty, ktoré sa v Mlynkoch vyostrili.
Delegácia odcestovala do Budapešti, kde sa jej členovia stretli na večeri s maďarskou ministerkou zahraničných vecí Kingou Gönczovou.