BRATISLAVA. Peniaze na vrátenie 11 miliónov korún Rudolfovi Trávničkovi a Jozefovi Oceľovi vyzbiera ĽS-HZDS na členskom.
"Nad sumu desať miliónov korún (331.939 eur) je potrebné, aby predstavenstvo rozhodlo o zmene rozpočtu. Na mimoriadnom predstavenstve bude predložený návrh na túto zmenu a to v smere navýšenia členských príspevkov," povedala po piatkovom rokovaní republikového grémia ĽS-HZDS hovorkyňa strany Monika Zakariásová. Predstavenstvo strany bude rokovať v sobotu 27. septembra, do tohto termínu ĽS-HZDS peniaze nevráti.
Predstavenstvo by malo zároveň zvolať na 18. októbra mimoriadny snem, na ktorom budú nanovo zvolení traja podpredsedovia strany a ústredná tajomníčka.
Dvaja z podpredsedov Milan Urbáni a Miroslav Jureňa po rokovaní grémia povedali, že majú záujem byť podpredsedami aj po mimoriadnom sneme. Urbáni sa však rozhodol vzdať funkcie hospodára strany. Personálne zmeny podľa neho nevyústia do zmien v poslaneckom klube ĽS-HZDS. Ústredná tajomníčka Zdenka Kramplová je presvedčená, že funkciu po 18. októbri vykonávať nebude a ani sa o ňu nechce uchádzať.
Členovia grémia novinárom nepovedali, ktorí z funkcionárov by mohli svoje posty obhájiť, ani mená osôb, ktoré by ich mohli nahradiť. Dá sa predpokladať, že budú zmeny, keď sa naplánovala voľba, povedal o očakávaných personálnych výmenách na sneme Jureňa. Konkrétnejší byť nechcel a vzťah ku Kramplovej opísal ako normálny pracovný.
Predmetom rokovania snemu bude aj výber kandidátov do prezidentských a parlamentných volieb. Urbáni je naďalej presvedčený, že vhodným kandidátom by bol predseda strany Vladimír Mečiar, ten to však odmieta. Urbáni prezradil, že súčasné trio europoslancov za ĽS-HZDS bude v roku 2009 na kandidátke opäť.
Kauza darov vypukla uprostred leta, keď strany zverejnili, ako hospodárili v roku 2007. ĽS-HZDS vo výročnej správe priznala prijatie štyroch problematických darov. O dvoch z nich už parlamentný výbor pre financie, rozpočet a menu vyhlásil, že boli prijaté v rozpore so zákonom. Hnutie ich už vrátilo a bude musieť zaplatiť pokutu v ich dvojnásobnej výške, čiže 200.000 Sk (6639 eur). O dvoch daroch od Trávnička a Oceľa Mečiar povedal, že ich prijatie bolo v rozpore s etikou a hnutie ich vráti alebo venuje na charitatívne účely.
Formálne problém spočíva v tom, že na darovacích zmluvách nebol notársky overený podpis ústrednej tajomníčky Kramplovej. Podpis notár overil až dodatočne. Parlamentný výbor pre financie, rozpočet a menu to však za porušenie zákona nepovažoval a ĽS-HZDS sa tak vyhla viac ako 22-miliónovej (730.266 eur) pokute.
Vzťahy v ĽS-HZDS sa skomplikovali po tom, čo Jureňa viacnásobne pripísal vinu za kauzu Kramplovej a Urbánimu ako hospodárovi strany. Kramplová zasa na svojho predchodcu v kresle šéfa rezortu pôdohospodárstva podala podnet na generálnu prokuratúru. Dôvodom bola miliónová netransparentná zákazka pre Jureňovho poradcu Branislava Krála