KOŠICE. Nebezpečným zápalom mozgových blán, ktorý prenášajú kliešte, sa tento rok zatiaľ nakazilo takmer o polovicu viac ľudí ako vlani. Kým vlani sa na Slovensku do konca augusta vyskytlo 44 prípadov kliešťovej encefalitídy, za rovnaké obdobie tohto roka zaznamenali 62 ochorení, informovala ČTK Judita Gabíková z Úradu verejného zdravotníctva. Rastúci počet nákaz podľa odborníkov spôsobilo rozširovanie výskytu kliešťa.
"Výskyt kliešťovej encefalitídy, ale aj lymskej boreliózy, na Slovensku dlhodobo rastie," uviedla Gabíková. Prečo je ochorení stále viac, odborníci presne nevedia. Na Slovensku je však čoraz viac kliešťov a vyskytujú sa aj v oblastiach, kde doteraz neboli. Príčinou môžu byť najmä klimatické zmeny, tvrdila Gabíková. Kliešte sa aktivizujú skôr a sezóna ich výskytu je dlhšia. Na Slovensku sa totiž podľa Gabíkovej po zime otepľuje rýchlejšie a dlhšia je tiež jeseň.
"Kliešte sa za uplynulých 20 rokov na Slovensku dostali aj do vyšších polôh, ich výskyt sa posunul o 200 až 400 metrov," povedal riaditeľ Parazitologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Košiciach Branislav Peťko. Kliešte navyše prenikajú aj do severnejších regiónov krajiny. Ich výskyt by podľa Peťka mohol klesnúť v nížinách, kde je menej dažďov.
Okrem zápalu mozgových blán stúpa na Slovensku aj výskyt lymskej boreliózy. V tomto roku už kliešte boreliózou do konca augusta nakazili 532 ľudí, do konca ôsmeho mesiaca minulého roku lekári zaznamenali 469 takýchto prípadov.
Počet prípadov zápalu mozgových blán a lymskej boreliózy prenesených kliešťami by už tento rok nemal výraznejšie stúpať. Úrad verejného zdravotníctva zatiaľ v septembri nezaznamenal žiadny prípad výskytu týchto chorôb.
Zápal mozgových blán stále nie je liečiteľná choroba, proti nákaze sa však dá preventívne očkovať. Lymskú boreliózu je možné liečiť, ak sa však nezachytí v ranom štádiu, môže zanechať trvalé následky. Kliešte môžu niektoré ochorenia preniesť aj na domáce zvieratá.