Polícia zadržala heroín za 155 miliónov

(AKTUALIZOVANÉ 18:20) Policajti vo štvrtok zadržali pod Tatrami takmer 12 kilogramov heroínu, čo je najväčšie množstvo tejto drogy v histórii Slovenska.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - TASR)

BRATISLAVA. Policajti vo štvrtok zadržali pod Tatrami takmer 12 kilogramov heroínu, čo je najväčšie množstvo tejto drogy v histórii Slovenska.

Z drogy by bolo možné vyrobiť asi 560-tisíc jednorazových dávok v celkovej hodnote asi 155 miliónov korún (5 miliónov eur).

Policajti najprv zadržali vo štvrtok v Poprade pri nákupnom centre 1,7 kilogramu drogy a po výsluchu mužov, ktorí ju chceli predať, zaistili aj ďalších 10 kilogramov omamnej látky, povedal policajný viceprezident Michal Kopčik.

Po ďalších prehliadkach bytových a nebytových priestorov našli v piatok ráno v jednom z penziónov na východe Slovenska ďalších 10 kilogramov kvalitného heroínu.

Väčšie množstvo heroínu - približne 60 kilogramov, sa podľa neho podarilo zachytiť v roku 1992 ešte pred vznikom Slovenskej republiky.

Vyšetrovateľ obvinil v súvislosti s nálezom drog štyroch ľudí, informovali policajti. Muži s heroínom vraj obchodovali už dlhšie a od novembra minulého roka prevzali od dvoch cudzincov spolu asi 30 kilogramov drogy.

Zo štyroch obvinených mužov policajti zadržali troch, jeden podľa prezidenta Policajného zboru Jána Packu využil médiami zverejnené informácie o zadržaní heroínu v Poprade a ušiel. "Mal dosť času na to, aby sa zbalil a zmizol preč," poznamenal Packa.

Kopčik zároveň potvrdil, že medzi zadržanými pred nákupným centrom v Poprade je aj automobilový pretekár, všetci zadržaní sú občania SR. "Bližšie informácie ale nie je možné poskytnúť, lebo by to zmarilo ďalšie vyšetrovanie," podčiarkol.

Obvineným mužom hrozia podľa polície za výrobu, držbu a obchodovanie s omamnými látkami najvyššie tresty, čo je podľa Trestného zákona väzenie na dvadsať až dvadsaťpäť rokov alebo na doživotie.

Tento rok policajti a colníci odhalili i rekordné množstvo kokaínu, ktorého hodnota by bola ešte niekoľkonásobne vyššia ako v prípade heroínového úlovku z tohto týždňa. V okrese Dunajská Streda vo februári zadržali drogu, z ktorej by sa dalo pripraviť 163,8 kilogramu čistého kokaínu v hodnote zhruba 1,64 miliardy korún (54,4 milióna eur).

Prípady zadržania drog tento rok
18. septembra 2008 - Mladý 19-ročný Bratislavčan prechovával v Trenčíne na železničnej stanici pri sebe igelitové vrecko s obsahom sušenej rastliny. Kriminalistická expertíza potvrdila, že ide o rastlinu konope. Zo zaisteného množstva by sa dalo vyrobiť 15 - 23 dávok drogy. Muž čelí obvineniu zo zločinu neoprávnenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi.

18. septembra 2008 - Štvoricu páchateľov, u ktorých našli 1,7 kg heroínu zadržali v Poprade príslušníci Národnej protidrogovej jednotky.

9. septembra 2008 U obyvateľa obce Trstice zaistili galantskí policajti vo fóliovníku pri jeho dome 27 kusov konope, vysokého 180 cm. Hmotnosť rastlín bola 180 kg. Okrem toho zaistili aj dve plastové vrecká s vysušenou konopou. Rastliny podrobili expertíze, ktorá mala stanoviť percentuálny obsah účinnej látky. Muž skončil v cele policajného zaistenia.

19. augusta 2008 - Pri domovej prehliadke, ktorú policajti vykonali v rámci akcie PEPR, zaistili 1874 mg metamfetamínu, z ktorého by sa mohlo vyrobiť asi 55 jednorazových dávok. Policajti zaistili tiež zariadenie, ktoré pravdepodobne slúžilo na výrobu drogy, prekurzoru a chemikálie, ktoré sa používajú na výrobu metamfetamínu. Polícia predviedla deväť osôb, z ktorých vyšetrovateľ obvinil jednu z drogovej trestnej činnosti.

15. júla 2008 - Dvojicu dílerov drog odhalili senickí policajti. Na základe operatívneho rozpracovania si posvietili na dvojicu, ktorá si 11. júla 2008 popoludní išla do Trnavy kúpiť pervitín. Pri spiatočnej ceste do Senice sa zastavila v Jablonici, kde ich zadržali policajti pohotovostného policajného útvaru. Muž a žena drogy dobrovoľne vydali a expertíza potvrdila, že mali pri sebe metamfetamín na viac než 100 dávok a tiež šesť vrecúšok s marihuanou. Následne nato polícia urobila v byte ženy domovú prehliadku. Pri nej zaistili 27 tabliet extázy a viac než 800 dávok marihuany. Ženu (22) zo Senice a muža (23) zo Šajdíkových Humeniec obvinil vyšetrovateľ z drogovej trestnej činnosti a hrozí im väzenie na štyri až desať rokov.

2. júla 2008 Policajti zadržali v Želiezovciach cudzinca, ktorý na Slovensku distribuoval drogy. Pri zadržaní našli u 40-ročného občana Ruskej federácie okrem hotovosti v rôznych menách v celkovej sume zhruba 160.000 Sk (5277 eur) aj zatavenú injekčnú striekačku s dvoma centimetrami kubickými bieleho prášku. V peňaženke mal muž schovaný rastlinný materiál. Levickí a nitrianski policajti už dávnejšie získali informáciu, že v meste Levice žije cudzinec, u ktorého sa dajú telefonicky objednať a následne zakúpiť drogy. Pri preverovaní informácie polícia zistila, že Rus s povoleným pobytom na území SR distribuuje najmä marihuanu a pervitín.

3. apríla 2008 - Zadržaných 20 gramov heroínu bolo výsledkom služobného zákroku policajtov Národnej protidrogovej jednotky, ktorý vykonali na diaľnici D1 v smere z Bratislavy do Trnavy.

1. apríla 2008 - Polícia informovala o akcii s krycím názvom Tornádo, počas ktorej zastavili na hraničnom priechode Kráľ Abovce dodávkové motorové vozidlo Toyota Hilux, ktorého osádku tvorili dvaja občania Maďarska, 31-ročný Balázs K. a 27-ročný Krisztián G. Po výzve dobrovoľne vydali 600 tabliet s logom Mitsubishi. Následná expertíza preukázala, že každá tableta obsahuje látku MDMA 3,4 metyléndioxymetamfetamín, ktorá je zaradená do zoznamu psychotropných látok. Na čiernom trhu by zhabané množstvo drogy malo hodnotu 200.000 Sk (6167 eur). Oboch mužov vyšetrovateľ obvinil z drogovej trestnej činnosti.

31. marca 2008 - Zo spáchania zločinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi obvinil vyšetrovateľ 30-ročného Jaroslava T. zo Bzenice v okrese Žiar nad Hronom. Pri domovej prehliadke našli policajti u neho šesť papierových skladačiek, pričom sa pri expertíze potvrdilo, že v každej z nich bola obvykle jednorazová dávka heroínu.

17. marca 2008 - Odhodiť vrecká s drogou na úteku pred políciou sa snažil 26-ročný Trnavčan. Polícia okrem neho zaistila aj všetky po ceste vyhodené vrecká. Podľa expertov z odboru chémie prechovával v papierových skladačkách päť dávok metamfetamínu a viac ako 260 dávok tejto drogy bolo aj v igelitovom vrecku. Vyšetrovateľ obvinil muža z drogovej trestnej činnosti.

15. marca 2008 - Troch členov jednej rodiny, mamu - lekárku (64), otca (64) a syna (35) z Košíc obvinil vyšetrovateľ z nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, ich držania a obchodovania s nimi. Obvinení v priebehu 18 mesiacov predávali v mieste svojho trvalého bydliska mladistvým osobám liek Fortral obsahujúci látky patriace do III. skupiny zoznamu omamných a psychotropných látok.

12. marca 2008 - Trnavskí policajti zadržali štyroch drogových dílerov. Pri prehliadke osobného vozidla Alfa Romeo našli policajti asi 100-gramový balíček s podozrivou látkou. Z výsledkov expertízy vyplynulo, že išlo o heroín, z ktorého by sa dalo vyrobiť okolo 2300 dávok drogy. Jeho hodnota by na čiernom trhu predstavovala takmer 700.000 Sk (21.589 eur).

6. marca 2008 V skleníku na pozemku rodinného domu dopestoval 29-ročný muž z Prievidze štyri rastliny konope siatej (canabis) zaradenej do prvej skupiny omamných látok, známej ako marihuana. Z rastlín by sa dalo pripraviť vyše 3000 jednorazových dávok drogy, ktorých hodnota na čiernom trhu je viac než 120.000 Sk (3700 eur). Vyšetrovateľ obvinil muža z obzvlášť závažného zločinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov a prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi.

4. marca 2008 - Polícia informovala o protidrogovej akcii pod názvom Skala. Počas nej zadržali sedem osôb, ktoré sú podozrivé z trestného činu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, ich držania. Vyšetrovateľ obvinil štyri osoby vo veku 23-25 rokov za drogovú trestnú činnosť. Obvinení mali medzi sebou vytvorenú obchodnú sieť a drogy predávali hlavne v okresoch Humenné, Michalovce, Vranov nad Topľou, Snina, ako aj v Prešovskom a Košickom kraji.

26. - 27. februára 2008 - Viac ako 4500 dávok pervitínu, 100 dávok marihuany a osem dávok hašiša zadržali policajti Národnej protidrogovej jednotky počas protidrogovej akcie s krycím názvom Šani. V okresoch Bratislava III a V, Malacky a v Malých Levároch vykonali štyri domové prehliadky a dve prehliadky motorových vozidiel.

21. februára 2008 - Polícia našla pri kontrole auta v Pezinku u 32-ročného vodiča z Rakúska striekačku s metamfetamínom, ktorého množstvo zodpovedalo 16 až 32 obvyklým jednorazovým dávkam drogy. Muž skončil v policajnej cele s návrhom na vzatie do väzby.

14. - 17. februára 2008 - Drogy v hodnote niekoľko stoviek tisíc korún zaistili policajti na území Bratislavského kraja pri akciách s krycími názvami Ruda a Ulica, ktoré boli zamerané na drogovú trestnú činnosť.

15. februára 2008 - Vrecúško so 143 mg kryštalickej látky obsahujúcej pervitín predal za 1000 Sk (30,84 eura) vo svojom byte v Lučenci 30-ročný muž z tohto mesta 24-ročnému záujemcovi z Porečian. Z tohto množstva možno pripraviť tri až päť obvyklých jednorazových dávok tejto drogy. Vyšetrovateľ obvinil 30-ročného muža zo spáchania zločinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov a prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi.

13. februára 2008 - Prvý viceprezident Policajného zboru Michal Kopčik a riaditeľ Colného kriminálneho úradu Jozef Dudáš informovali, že policajti zadržali 163,8 kilogramu absolútneho kokaínu v hodnote viac ako 1,6 miliardy Sk (49,337.033 eur). Drogy polícia našla v colnom sklade v okrese Dunajská Streda v dvoch kontajneroch, ktorých obsah bol deklarovaný ako víno.

12. februára 2008 - Papierové skladačky s heroínom objavili policajti pri domovej prehliadke na Čapajevovej ulici v Bratislave-Petržalke. Okrem 85 skladačiek sa v byte nachádzal aj alobal, v ktorom bolo vrecúško s heroínom zodpovedajúcim 30 až 59 jednorazovým dávkam drogy.

8. februára 2008 Trestnému činu nedovolenej výroby drog čelil 26-ročný Žilinčan. Drogy u neho objavili policajti pri domovej prehliadke, počas ktorej zhabali banky, injekčné striekačky a komponenty ako toluén, fosfor a iné na výrobu drogy zvanej pervitín. Muž sa priznal, že drogy vyrábal pre vlastnú potrebu.

7. februára 2008 - Na základe podozrenia z výroby a distribúcie pervitínu vykonali policajti v jednom z prievidzských bytov domovú prehliadku a zadržali 18-ročného mladíka. Zhabali tiež prekurzory potrebné na výrobu pervitínu a nádoby, v ktorých sa táto látka vyrábala. Policajti ďalej zhabali plastové nádoby, upravené ako improvizované fajky na fajčenie marihuany.

21. januára 2008 U 31-ročného vodiča automobilu Suzuki Swift s dolnokubínskym evidenčným číslom objavili policajti pri cestnej kontrole 3,214 gramu kryštalickej látky s obsahom 72-percentnej účinnej látky metamfetamín. Zhabané množstvo látky predstavuje asi 58 až 116 obvykle jednorazových dávok drogy, ktorá je uvedená v II. skupine psychotropných látok.

21. januára 2008 Obvineniu zo zločinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov a prekurzorov čelí 31-ročný Ružomberčan, ktorý mal v osobnom aute drogy. Policajti ich objavili pri cestnej kontrole. Vodič automobilu Suzuki Swift s dolnokubínskym evidenčným číslom mal pod predným sedadlom spolujazdca ukrytých 3,214 gramu kryštalickej látky šedobielej farby s obsahom 72-percentnej účinnej látky metamfetamín. Zhabané množstvo látky predstavuje asi 58 až 116 obvykle jednorazových dávok drogy, ktorá je uvedená v II. skupine psychotropných látok.

tasr

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Projekt Seberíniho: 60% vypredané ešte pred začiatkom kampane
 2. Jednoducho “wau" !
 3. Predĺžte si leto a zohrejte sa vo Wellness Hoteli Patince
 4. Keď mladí prestávajú odchádzať za prácou do zahraničia
 5. Stačí len mechanické, alebo elektronické zabezpečenie vozidla?
 6. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to)
 7. Hyundai Tucson Shadow určite nezostane v tieni.
 8. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 9. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 10. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 1. Keď mladí prestávajú odchádzať za prácou do zahraničia
 2. Jednoducho “wau" !
 3. Predĺžte si leto a zohrejte sa vo Wellness Hoteli Patince
 4. Poslanec Borguľa žiada vládu o podporu pre Bratislavu
 5. Otvorenie akademického roka 2017/2018 na EU v Bratislave
 6. Projekt Seberíniho: 60% vypredané ešte pred začiatkom kampane
 7. FSEV UK v Bratislave: Prax je súčasťou študijných programov
 8. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to)
 9. Hyundai Tucson Shadow určite nezostane v tieni.
 10. Stačí len mechanické, alebo elektronické zabezpečenie vozidla?
 1. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to) 6 381
 2. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 5 007
 3. Rastie nám pokrivená generácia? 2 987
 4. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 480
 5. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách 1 439
 6. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 1 429
 7. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy! 1 416
 8. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície? 1 217
 9. Hyundai Tucson Shadow určite nezostane v tieni. 1 013
 10. Kedy sa refinancovanie oplatí? 900

Téma: Fotky, Fotografie a fotogalérie


Článok je zaradený aj do ďalších tém Polícia (Senec), Polícia (Pezinok), Polícia (Trnava), Sme v obrazoch

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Hlávkovej prípad stojí, Ficove kroky proti korupcii by jej nepomohli

Polícia korupčné prípady podľa prokuratúry nezvláda riešiť a ľudia jej neveria.

PLUS

Má dvadsaťpäť a cudzie srdce. Dnes už vie, aké to je

Ako mení transplantácia srdca vnímanie okolitého sveta.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

ŽENA

Vedkyňa, ktorá skúma sexualitu: Žiarlivosť je obranný mechanizmus

V laboratóriu je oveľa ťažšie vzrušiť ženy než mužov, tvrdí.

Neprehliadnite tiež

Domov

Kusého kampaň súperov zaujala, Droba kritizoval množstvo bilbordov

Doprava zdarma aj spolupráca. Kandidáti na post bratislavského župana vysvetľovali v diskusii SME, čo by urobili po zvolení ako prvé.

Domov

Kaliňák musí pre chyby vrátiť milióny z eurofondov

Kontrola Úradu vlády zistila chyby v projektoch za desiatky miliónov eur. Ministerstvo vnútra peniaze na pokutu nemá. Dohodlo sa na splátkach.

Domov

Hlávkovej prípad stojí, Ficove kroky proti korupcii by jej nepomohli

Polícia korupčné prípady podľa prokuratúry nezvláda riešiť a ľudia jej neveria.

Domov

Smeru ubudli členovia. Je za tým skôr vymieranie než nespokojnosť

Bývalí členovia v poslednom období upozorňujú na odchody aj pre nespokojnosť s politikou Smeru. Niekde sa potvrdili, niekde nie.