SME

Úplný zákaz fajčenia v reštauráciách a baroch nebude

Ako vysvetlil Róbert Ochaba z Úradu verejného zdravotníctva SR, vzhľadom na pripomienky rezortov financií a hospodárstva sa pristúpilo ku kompromisnému riešeniu.

Návrh novely zákona o ochrane nefajčiarov nezavádza úplný zákaz fajčenia v reštauráciách a baroch, ako to pôvodne avizovali jeho tvorcovia. Ako pre TASR vysvetlil jeden z autorov Róbert Ochaba z Úradu verejného zdravotníctva SR, vzhľadom na pripomienky rezortov financií a hospodárstva sa pristúpilo ku kompromisnému riešeniu. V prípade schválenia zákona parlamentom tak od budúceho roku majitelia stravovacích zariadení budú musieť stavebne oddeliť aspoň polovicu priestoru pre nefajčiarov, ktorá musí byť umiestnená pri vstupných dverách, alebo zaviesť úplný zákaz fajčenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pripustil, že zabezpečenie nepriedušnosti dymu do nefajčiarskej časti nedokáže zaručiť žiaden zákon. "Treba povedať, že najlepším riešením je úplný zákaz fajčenia," poznamenal. Nakoľko si stavebné oddelenie fajčiarskych a nefajčiarskych častí vyžiada aj investície zo strany majiteľov zariadení, verí, že prevádzky s rozlohou do sto metrov štvorcových si vyberú beznákladovú alternatívu v podobe zavedenia úplného zákazu fajčenia. Skúsenosti z Írska podľa neho naznačujú, že aj keď došlo po zavedení takéhoto opatrenia k poklesu návštevnosti a predaja, rozdiely sa vyrovnali približne po jednom roku.

Česko: Postoj k fajčiarom rozdelil parlament

V prípade, že majitelia zákon nedodržia môže ich postihnúť sankcia do výšky 100.000 Sk (3319 eur) alebo zákaz činnosti. Mimovládne organizácie navrhovali, aby sa úplný zákaz fajčenia zaviedol aj v zariadeniach v obchodných domoch. Ako objasnil Ochaba, pre tieto zariadenia platí to isté, a to stavebne oddeliť časť pre nefajčiarov, pokiaľ sa má v podniku fajčiť. Zákaz fajčenia sa bude týkať všetkých výrobkov, ktoré sú určené na fajčenie. V nefajčiarskych podnikoch a častiach si tak nebude možné zapáliť ani bylinné či elektronické cigarety. Úplný zákaz fajčenia sa rozšíri aj na zariadenia ako napríklad bufety v školských zariadeniach, na soláriá či kozmetické salóny.

SkryťVypnúť reklamu

Poslankyňa Katarína Tóthová (ĽS-HZDS), ktorá je zástancom úplného zákazu fajčenia v stravovacích zariadeniach, je pripravená navrhnúť takýto zákaz aj prostredníctvom vlastného pozmeňujúceho návrhu. Myslí, si že ju podporí každý rozumný človek, ktorému záleží na zdraví a sleduje trend v Európskej únii. Povinnosť zaviesť úplný zákaz fajčenia v reštauráciách a baroch nevyplýva zo žiadnych smerníc Európskej únie. Existuje však rad odporúčaní, ktoré upravujú problematiku ochrany nefajčiarov na verejných miestach.

"Slovensko asi nie je stavané nato, aby tu bol takýto radikálny zákon," reagovala pre TASR na návrh Mária Sabolová z KDH. Povinné stavebné oddeľovanie vníma ako posun vpred a pripomína, že treba myslieť aj ma malých podnikateľov, pre ktorých by mohol byť úplný zákaz fajčenia likvidačný. Konštatovala, že je veľmi dôležité, aby mali aj nefajčiari možnosť stráviť svoj čas príjemne. Pokiaľ by Tóthová hľadala podporu pre svoj návrh aj v radoch opozície, Sabolová je ochotná o tom diskutovať, pripomína však, že treba myslieť aj na reálne možnosti schválenia zákona v parlamente.

SkryťVypnúť reklamu

"Ochrana nefajčiarov nebude nikdy absolútna," uviedol pre TASR Jozef Valocký zo Smeru-SD. Navrhované riešenie považuje za dostatočné a poukázal, že podobný model napríklad úspešne funguje v Rakúsku, nebránil by sa ale ani podpore prísnejšej alternatívy. Objasnil, že poslanecký klub ešte nemá túto tému uzavretú a existujú hlasy pre navrhovaný variant, ako aj pre úplný zákaz fajčenia.

Predseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo Viliam Novotný (SDKÚ-DS) považuje návrh za slabé riešenie. "Osobne by som sa prihováral za prísnejšiu ochranu nefajčiarov," konštatoval pre TASR. Ideálnejšie by podľa neho bolo označiť zariadenia za nefajčiarske a ten, kto bude mať záujem, by si mohol zriadiť fajčiarsky podnik. "Takéto oddeľovanie povedenie k tomu, že sa to stále bude miešať a tých nefajčiarov chrániť nebude," myslí si. Poznamenal, že prísnejšia ochrana nefajčiarov je v mnohých európskych krajinách.

SkryťVypnúť reklamu

Najprísnejšiu legislatívu ohľadne ochrany nefajčiarov má Írsko, ktoré ako prvý štát Európskej únie zaviedlo v roku 2004 úplný zákaz fajčenia na verejných priestranstvách. Zatiaľ poslednou krajinou EÚ, ktorá zaviedla zákaz fajčenia v reštauráciách a baroch, je Holandsko, kde právna norma platí od 1. júla, čím nasledovalo štáty ako napríklad Francúzsko, Veľká Británia či Taliansko. Na následky fajčenia zomiera v Európe približne 650.000 ľudí ročne.

Úplny zákaz fajčenia sa v zahraničí prejavil nižším výskytom infarktu

Dôsledky fajčenia cigariet sa neprejavujú iba vo zvýšenom vzniku rakoviny pľúc, ale aj v častejšom výskyte infarktu myokardu u fajčiarov. "Každý šluk má za následok zužovanie všetkých ciev, poškodzovanie cievnej výstelky, zrýchľuje aj srdcovú činnosť, ako aj hladinu cholesterolu," konštatoval pre TASR hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva pre odbor kardiológie Gabriel Kamenský. Objasnil, že z kardiovaskulárneho hľadiska má nikotín mimoriadne silný efekt na znižovanie prietoku v srdci a v cievach, a preto je infarkt myokardu veľmi častý práve u fajčiarov.

SkryťVypnúť reklamu

Z hľadiska vzniku akútneho infarktu až dve tretiny príčin spôsobujú podľa neho dva faktory, a to fajčenie a vysoký cholesterol. "Platí jednoducho odporúčanie ani jedna cigareta, aj pasívne fajčenie je nebezpečné, neexistuje nič, čo by riziká fajčenia znížilo," upozornil. Poznamenal, že, samozrejme, ak má človek iba jeden rizikový faktor pre vznik srdcovocievnych chorôb ako napríklad fajčenie, je aj riziko ich vzniku nižšie. Cigarety neohrozujú iba zdravie fajčiarov a nefajčiarov, ale vyplývajú aj na nenarodené deti, ktorých matky fajčia. Ako konštatoval Kamenský, zúženie ciev sa dotýka aj plodu a deti fajčiarok sa rodia menšie a majú aj vyšší sklon začať s týmto zlozvykom.

Prvý benefit z pohľadu srdca pocíti človek, ktorý sa rozhodne s fajčením prestať, už po pár hodinách. "Začne sa ukľudňovať srdcová frekvencia a začnú sa menej zužovať cievy," konštatoval Kamenský. Pokračoval, že po 24 hodinách sa spomalí aj pulz a začne sa vyrovnávať krvný tlak. "Približne do roka výrazne klesá hrozba infarktu na rozdiel od hrozby vzniku rakoviny pľúc," objasnil. Doplnil, že štúdie zo zahraničia ukázali, že zavedenie úplného zákazu fajčenia na verejných priestranstvách sa pozitívne odrazilo aj na výskyte infarktu.

SkryťVypnúť reklamu

V hlavnom meste Talianska v Ríme a jeho okolí rok po zavedení prísnej legislatívy klesol výskyt nového infarktu myokardu o 12 percent. Ako podotkol, talianska populácia je zdravšia ako slovenská, keďže na srdcovocievne ochorenia tu umiera okolo 35 percent populácie na rozdiel od Slovenska, kde týmto ochoreniam podľahne až 55 percent obyvateľstva. "Keby parlament našiel toľko odvahy a prijal by takýto seriózny zákon, som optimista, že by sme do dvoch-troch rokov zaznamenali veľké pokroky," zhrnul.

Objasnil, že podobné dôsledky sa prejavili po zavedení rovnakého zákazu aj v Írsku. "Bolo prekvapujúce, že ten efekt sa ukázal najmä u pasívnych fajčiarov," povedal. Výsledky výskumov tu ukázali, že u pasívnych fajčiarov, ktorí s cigaretovým dymom prichádzali do styku iba v práci, došlo k poklesu nikotínu v slinách o 49 percent oproti tým pasívnym fajčiarom, ktorým fajčia doma rodinní príslušníci. "Strata kontaktu s dymom znamená významný pokles hladiny nikotínu v pľúcach a predstavuje veľkú ochranu do budúcnosti," uzavrel s tým, že to nie je len o boji fajčiara s jeho zlozvykom, ale aj o chránení nefajčiarov pred škodlivými dôsledkami cigariet.

SkryťVypnúť reklamu

Zákaz fajčenia vo svete

Už 14 rokov - od roku 1994 - platí zákaz fajčenia v priestoroch Európskeho parlamentu s výnimkou miest, ktoré sú na tento účel určené. Fajčiari sú pritom povinní dodržiavať presne stanovené podmienky.

Už v 70. rokoch 20. storočia začal platiť zákaz fajčenia na pracoviskách a na verejných priestranstvách - s výnimkou barov a reštaurácií - vo Fínsku.

TASR ponúka prehľad krajín, ktoré v uplynulých rokoch vydali zákaz fajčenia vo verejných priestoroch a na verejných priestranstvách.

ROK 2004

29. marca: ÍRSKO - začal platiť zákaz fajčenia na pracoviskách, v reštauráciách, pohostinstvách a v baroch v celej krajine. Írsko sa tak stalo prvou európskou krajinou, ktorá celoplošne zaviedla striktné protifajčiarske opatrenia.

SkryťVypnúť reklamu

1. júna: ŠVÉDSKO - začal platiť zákaz fajčenia v pohostinských zariadeniach tak, že ich majitelia mohli vytvoriť uzavreté fajčiarske priestory, tam sa však nepodávajú jedlá ani nápoje.

1. júna: NÓRSKO sa stalo druhou krajinou v Európe, ktorá celoštátne zakázala fajčenie vo všetkých verejných priestoroch - pohostinských zariadeniach, úradoch, na letiskách.

1. júna: KANADA - v Severozápadných teritóriách a provincii Nunavut sa smie od uvedeného dátumu fajčiť iba pod šírou oblohou. Už v roku 2002 zaviedli zákaz fajčenia vo verejných budovách v meste Iqaluit.

30. júla: ČIERNA HORA - parlament schválil zákon zakazujúci fajčenie na väčšine verejných miest - od kancelárií a škôl až po bary a reštaurácie.

1. novembra: IRÁN - parlament schválil zákon zakazujúci fajčenie v mešitách, reštauráciách, na štadiónoch, v úradoch a na ďalších verejných miestach, ako aj v hromadnej doprave. Zákon súčasne pod hrozbou sankcií zakazuje reklamu na tabak a tabakové výrobky.

SkryťVypnúť reklamu

8. decembra: NOVÝ ZÉLAND - nefajčiarskymi zónami sa stali bary, reštaurácie, ale aj kancelárske priestory, výťahy či taxíky, lode a vlaky.

ROK 2005

10. januára: TALIANSKO - zákaz fajčenia v reštauráciách, kaviarňach a vo verejných budovách.

25. januára: USA - v San Franciscu ako prvom americkom veľkomeste zakázali fajčenie v parkoch a na verejných priestranstvách.

1. februára: ČR - prvým nefajčiarskym mestom v Českej republike - aspoň pokiaľ išlo o budovy v obecnom vlastníctve sa stala Bystřice pod Pernštejnem.

7. februára: KUBA - začal platiť zákaz fajčenia vo verejných zariadeniach.

9. marca: USA - vstúpil do platnosti zákaz fajčenia v reštauráciách v Houstone.

marec 2005: BANGLADÉŠ - parlament schválil s okamžitou platnosťou zákon zakazujúci fajčiť v školách, úradoch, knižniciach, nemocniciach a na letiskách. Zákon taktiež zakázal reklamu tabakových výrobkov v kinách, televízii a v tlači.

SkryťVypnúť reklamu

17. apríla: AFGANISTAN - úrady v západoafganskej provincii Herát zakázali fajčenie vo všetkých vládnych budovách.

1. júna: ŠVÉDSKO - zákaz fajčenia v reštauráciách, kaviarňach a baroch.

1. júla: USA - začal platiť prísny zákaz fajčenia v 33 väzenských zariadeniach na území amerického štátu Kalifornia. Zákaz sa týka väzňov aj dozorcov.

10. júla: ŠPANIELSKO - Malorka a Baleárske ostrovy - začal platiť zákaz fajčenia na verejných miestach.

22. júla: ŠPANIELSKO - okamžitý zákaz fajčenia vo voľnej prírode. Opatrenie vlády malo znížiť riziko vzniku požiarov.

11. decembra: ŠVAJČIARSKO - zákaz fajčenia vo všetkých osobných vlakoch zaviedli Švajčiarske železnice. Za porušenie zákazu hrozila pokuta 25 švajčiarskych frankov (asi 600 Sk).

ROK 2006

SkryťVypnúť reklamu

1. januára: MACEDÓNSKO - začal platiť zákaz fajčenia vo verejných priestoroch a kanceláriách, čiastočné obmedzenie fajčenia platí v reštauráciách.

1. januára: ŠPANIELSKO - začal platiť zákon o zákaze fajčenia v úradoch, nemocniciach, školách a nákupných strediskách. Bary a reštaurácie väčšie ako 100 metrov štvorcových musia mať oddelenú časť pre nefajčiarov. Menšie bary si však mohli vybrať, či fajčenie zakážu alebo povolia, čím sa tento zákon odlišuje od omnoho prísnejšej legislatívy v iných európskych krajinách.

1. januára: BELGICKO - začal platiť zákaz fajčenia na pracoviskách.

16. januára: USA - Chicago - zákaz fajčenia na takmer všetkých verejných miestach, dvojročné prechodné obdobie dostali krčmy a bary v reštauráciách.

4. februára: INDONÉZIA - vstupuje do platnosti zákaz fajčenia na verejných priestranstvách v hlavnom meste Jakarta. Právna norma sa vzťahuje na reštaurácie, hotely, školy, verejné budovy, letiská a verejné dopravné prostriedky v hlavnom meste.

SkryťVypnúť reklamu

26. marca: ŠKÓTSKO - začal platiť zákaz fajčenia v uzavretých verejných priestoroch. Zákaz sa netýka niektorých pracovísk, napríklad domovov starostlivosti pre dospelých, hospicov či ponoriek. Fajčenie bolo povolené i v policajnej väzbe.

14. mája: KEŇA - vláda vyhlásila celoštátny zákaz fajčenia vo verejných priestoroch. S okamžitou platnosťou sa nesmie fajčiť v kanceláriách, školách, väzeniach, nákupných centrách, kinách, divadlách a na policajných staniciach.

ROK 2007

1. januára: BELGICKO - začal platiť zákaz fajčenia v reštauráciách a zariadeniach rýchleho občerstvenia.

1. januára: HONGKONG - zákaz fajčenia na verejných priestranstvách.

1. januára: USA - Washington - zákaz fajčenia už aj v blízkosti Snemovne reprezentantov.

1. februára: FRANCÚZSKO - vstúpil do platnosti zákon zakazujúci fajčenie na verejných priestranstvách.

SkryťVypnúť reklamu

1. marca: VEĽKÁ BRITÁNIA - zákaz fajčenia v ozbrojených silách.

1. júna: FÍNSKO - zákaz fajčenia vo väčšine reštaurácií a barov.

1. júla: VEĽKÁ BRITÁNIA - vstúpil do platnosti zákaz fajčenia v baroch, na pracoviskách a vo verejných budovách.

1. júla: AUSTRÁLIA - zákaz fajčenia v baroch, kluboch a na verejných priestranstvách začal platiť v štátoch Viktória a Nový Južný Wales.

1. augusta: NEMECKO - Dolné Sasko, Bádensko-Württembersko a Meklenbursko-Predpomoransko sa stali prvými spolkovými krajinami, ktoré zakázali fajčenie na verejných priestranstvách. Dňa 30. júla 2008 označil nemecký Spolkový ústavný súd v Karlsruhe zákaz fajčenia v gastronomických zariadeniach na území Bádenska-Württemberska za protiústavný. V menších podnikoch v tejto spolkovej krajine sa tak mohlo opäť fajčiť.

SkryťVypnúť reklamu

5. augusta: SLOVINSKO - začal platiť prísny zákaz fajčenia vo všetkých verejných budovách, reštauráciách a na pracoviskách.

15. augusta: DÁNSKO - rozsiahly zákaz fajčenia na verejných priestranstvách, v baroch a reštauráciách.

1. septembra: NEMECKO - všeobecný zákaz fajčenia vo vlakoch a vo federálnych budovách.

1. septembra: RAKÚSKO - všeobecný zákaz fajčenia vo vlakoch.

1. októbra: NEMECKO - začal platiť zákaz fajčenia v pohostinstvách v spolkovej krajine Hesensko.

ROK 2008

1. januára: NEMECKO - zákaz fajčenia v baroch a reštauráciách (Berlín, Brandenbursko, Brémy, Hamburg, Meklenbursko-Predpomoransko, Sasko-Anhaltsko a Šlezvicko-Holštajnsko, Bavorsko). Dňa 30. júla 2008 označil nemecký Spolkový ústavný súd v Karlsruhe zákaz fajčenia v gastronomických zariadeniach na území Berlína za protiústavný. V menších podnikoch v tejto spolkovej krajine sa tak mohlo začať opäť fajčiť.

SkryťVypnúť reklamu

1. januára: PORTUGALSKO - zákon o zákaze fajčenia na verejných priestranstvách.

17. februára: THAJSKO - zákaz fajčenia vo všetkých klimatizovaných priestoroch.

1. mája: ČÍNA - zákaz fajčenia vo všetkých verejne prístupných priestoroch. Reštaurácie, bary a internetové kaviarne v Pekingu dostali výnimku zo zákona.

19. mája: TURECKO - V celej krajine vstúpil do platnosti zákon rozširujúci zákaz fajčenia na všetky verejné uzavreté priestory vrátane trajektov, taxíkov a obchodných domov.

1. júla: HOLANDSKO - zákaz fajčenia v hoteloch a kaviarňach. Zhruba 70 percent holandských hotelov, reštaurácií a kaviarní dobrovoľne implementovalo zákaz už od 1. januára 2008.

Zdroj: Internet, databáza TASR

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 207
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 215
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 026
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 056
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 745
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 155
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 701
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Matej Kašlík v drese Slovenska

Slováci inkasovali päť gólov.


a 1 ďalší
zľava Filip Bajtek (Nitra) a Jakub Pobežal (Žilina)

Žilina vyhrala v Nitre druhýkrát v sérii.


a 1 ďalší
Rebecca Šramková

Slovenky môžu získať vo štvorhre aj tretí bod.


a 1 ďalší
ONLINE: Viktória Hrunčáková, Tereza Mihalíková - Laura Brunkelová, Emilie Francatiová, Billie Jean King Cup 2025 (štvorhra)

Sledujte s nami online prenos z kvalifikačného turnaja Pohára Billie Jean Kingovej 2025: Viktória Hrunčáková, Tereza Mihalíková - Laura Brunkelová, Emilie Francatiová.


SkryťZatvoriť reklamu