BRATISLAVA 20. septembra (SITA) - Oslabenie druhého dôchodkového piliera by podľa Občianskeho združenia Mladí liberáli (ML) znamenalo zvýšenie nákladov pre budúce generácie. "Najväčšou hrozbou pre ľudí sú nezodpovedné rozhodnutia politikov. Ak chce vláda eliminovať dôsledky globálnej finančnej krízy, musí zlepšiť podnikateľské prostredie," uvádza v stanovisku združenia jeho predseda Richard Švikruha. Podľa ML je najväčšou výzvou pre Slovensko komplexná reforma sociálneho systému. "Priebežný systém z dlhodobého hľadiska kolabuje a je krytý sľubmi nezodpovedných politikov. Slová akýchkoľvek politikov nemôžu nahradiť reálne peniaze na účtoch dôchodkových sporiteľov," konštatuje predseda.
Podľa ML je z dôvodu fiškálnej neudržateľnosti dôchodkového systému nutné uskutočniť komplexnú reformu so znížením odvodového zaťaženia a zrušením inštitútu minimálnej mzdy. ML navrhujú, aby sa váha sporivého piliera zvyšovala a súčasný priebežný pilier nahradil minimálnou solidárnou sieťou bez princípu zásluhovosti. "Štát systematicky zhoršuje podnikateľské prostredie a útočí na súkromné vlastníctvo. Ťarcha následkov nesystémových opatrení sa prenesie do budúcnosti. Tie budú musieť zaplatiť daňoví poplatníci formou daní a odvodov. Pripravujú sa podmienky, aby sa razantné spomalenie rastu ekonomiky prejavilo aj na Slovensku. Vláda nemyslí na dlhodobú budúcnosť, ale na podporu verejnosti do volieb,“ uviedol Švikruha.
Občianske združenie si myslí, že udržanie pozitívneho vývoja si vyžaduje realizáciu ďalších systémových opatrení, ktoré zaručia rast životnej úrovne a prosperity aj v budúcnosti. "Verejná správa musí zlepšovať podnikateľské prostredie. Najväčšou výzvou pre Slovensko je komplexná reforma sociálneho systému so znížením odvodového zaťaženia a zrušením inštitútu minimálnej mzdy. Priebežný dôchodkový systém je postavený na prerozdeľovaní a predstavuje veľké fiškálne riziko do budúcnosti, ktorému sa musí predísť systémovými opatreniami," poznamenal Švikruha. "Dočasné politické opatrenia nevyriešia problémy dôchodkového systému. Váha sporivého piliera by sa mala zvyšovať, súčasný priebežný systém postupne rušiť a vymeniť za minimálnu solidárnu sieť,“ dodal..
Podľa Švikruhu, na dlhodobý hospodársky rast a zvyšovanie životnej úrovne je potrebné zvyšovať mieru ekonomickej slobody. "Slovensko by tak mohlo dlhodobo konkurovať svojimi podmienkami na podnikanie a byť príťažlivým pre zahraničných investorov. Podnikateľské prostredie považujeme za najvýznamnejší predpoklad rozvoja zaostalých regiónov,“ uviedol predseda Mladých liberálov.
Občianske združenie Mladí liberáli, je nezávislé občianske združenie hlásiace sa k hodnotám liberalizmu. Venujú sa aj ekonomickému vzdelávaniu mladých ľudí. Pri týchto aktivitách spolupracuje najmä s Nadáciou Friedricha Naumanna a Nadáciou F. A. Hayeka. Pôsobia ako mládežnícka platforma Európskej liberálnej strany (ELDR). ELDR tvorí v Európskom parlamente s Európskou demokratickou stranou (EDP) politickú frakciu - Alianciu liberálov a demokratov za Európu (ALDE).
Vláda SR chce opäť otvoriť druhý dôchodkový pilier. Na jej sobotňajšom mimoriadnom rokovaní v Bratislave dal premiér Robert Fico ministerke práce Viere Tomanovej úlohu pripraviť príslušnú legislatívu. Druhý pilier by sa mal otvoriť minimálne na šesť mesiacov pre výstup aj vstup sporiteľov. Vláda tak podľa Fica chce urobiť čo najskôr, s cieľom umožniť občanom rozhodnúť sa, či chcú znášať riziká súvisiace s vývojom na finančnom trhu. Premiér predpokladá, že zákon by mal platiť ešte pred 1. januárom 2009.