Bratislava 21. septembra (ČTK) - Predstavitelia slovenských obcí stále nevedia, či sa pri čerpaní peňazí z Európskej únie prostredníctvom Programu rozvoja vidieka (PRV) vyhnú plateniu dane z pridanej hodnoty. Vyplýva to z vyjadrení ministerstiev a predsedu vládnej SNS Jána Slotu. Pre mnohé obce by 19-percentná daň bola príliš vysokým výdavkom a znemožnila by im čerpať peniaze z fondu EÚ, upozorňovali opakovane starostovia.
"Preplácanie DPH pre príjemcov z okruhu verejnej správy v rámci Programu rozvoja vidieka predstavuje otvorenú otázku pri zostavovaní návrhu rozpočtu na roky 2009-2011," informoval ČTK hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál. V súčasnosti je podľa neho aj táto otázka predmetom prebiehajúcich diskusií k návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2009 až 2011, ktoré by mali byť ukončené do 15. októbra 2008.
"Boli na to dosť rozdielne pohľady, takže sa nemôžem vyjadriť, ako sa na tom dohodneme," povedal tento týždeň Slota, podľa ktorého o problematike rokovala aj koaličná rada.
Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) dúfa, že peniaze sa podarí vybojovať ministerstvu pôdohospodárstva, ktoré má program vidieka na starosti. Podľa výkonného podpredsedu ZMOS Milana Mušku by si preplácanie DPH pre obce v budúcom roku vyžiadalo z rozpočtu asi 150 miliónov korún (4,98 milióna eur). Približne rovnakú sumu žiada aj ministerstvo pôdohospodárstva pre organizácie v rezorte, informovala ČTK Eva Hornáčková z oddelenia komunikácie.
Program rozvoja vidieka je podľa skorších vyjadrení ZMOS jednou z nemnohých možností na získavanie peňazí pre malé obce. Takzvané štrukturálne fondy, ktoré tvoria hlavný balík pomoci EÚ Slovensku, totiž plánujú ministerstvá nasmerovať najmä do väčších obcí. Jedným z dôvodov je záväzok dobudovať do roku 2015 kanalizácie a čističky odpadových vôd vo všetkých sídlach s viac ako 2000 obyvateľmi.
Pre obce je v programe do roku 2013 vyčlenených vrátane príspevku zo zdrojov Slovenska asi 3,76 miliardy korún (125 miliónov eur). Celkovo by fond mal rozdeliť žiadateľom asi 77,2 miliardy korún (2,56 miliardy eur).
grm fil