Trenčín. Napomáhajú nielen pri odhaľovaní trestnej činnosti, ale slúžia aj ako prevencia pred vandalizmom. Niektoré mestá i z tohto dôvodu kamerové systémy neustále rozširujú.
Kamerový systém v Myjave bol uvedený do prevádzky ešte v roku 2005, kedy bolo na území mesta umiestnených päť kamier. Po dobrých skúsenostiach s týmto systémom pribudli v Myjave v roku 2007 ďalšie dve kamery. "Pomocou kamier je monitorované prakticky celé centrum mesta, najmä okolie diskoklubu, obchodného centra, kultúrneho domu a podobne. Vďaka týmto kamerám sme schopní oveľa skôr zachytiť prípadné výtržnosti, porušovanie všeobecne záväzných nariadení Mesta Myjava, vieme efektívnejšie zabezpečiť ochranu verejného majetku a majetku občanov," povedal pre TASR hovorca mesta Myjava Marek Hrin. Dodal, že vďaka kamerovému systému môžu hliadky Mestskej polície Myjava venovať zvýšenú pozornosť tým častiam mesta, ktoré kamerami pokryté nie sú. "Význam kamerového a monitorovacieho systému je najmä preventívny a v praxi sa osvedčil," uviedol hovorca.
Kamerový systém využíva mestská polícia aj v Považskej Bystrici. Ako TASR informoval hovorca mesta Filip Oubrecht, v roku 2004 bol vybudovaný kamerový systém, ktorý fungoval na prenose prostredníctvom rádiového signálu. Tento systém bol však často poruchový a dochádzalo aj k značnému rušeniu prenosu signálu anténami internetových providerov. "Z tohto dôvodu sa mesto rozhodlo pre rekonštrukciu tohto kamerového systému, ktorá sa začala v auguste 2006. Prešlo sa na systém prenosu signálu prostredníctvom optických sietí," povedal Oubrecht. V súčasnosti má mesto k dispozícii 11 kamier. Z toho osem z nich funguje už na optických kábloch. Kamery sú v Považskej Bystrici rozmiestnené prevažne v centre mesta, pri hlavnej križovatke Bratislava - Žilina a na sídlisku Rozkvet. Náklady na prevádzku nového systému sú podľa hovorcu minimálne. Z prevádzky nového systému vyplývajú len výdavky na spotrebovanú elektrickú energiu, ktoré sa pohybujú rádovo v niekoľkých stovkách korún. Väčšie náklady môžu vzniknú iba v prípade porúch kamier. "Prínos systému a jeho pozitíva sú značné. Je využívaný pri riešení akýchkoľvek priestupkov, pri zisťovaní neoprávnených podomových predajov, pri dokumentácii dopravných nehôd v spolupráci so štátnou políciou. Systém má tiež preventívny charakter a poskytuje vysokú operatívnosť príslušníkov MsP PB, ktorí sú schopní okamžite zasiahnuť v spolupráci s dispečingom," zdôraznil Oubrecht.
Kamerový systém je samozrejmosťou aj v meste Stará Turá. Prvá stacionárna kamera bola pripevnená na budovu mestského úradu v novembri roku 2003. Odvtedy v meste pribudli ešte štyri otočné kamery, záznamové zariadenie pre osem kamier a jedna stacionárna kamera. "Doteraz sme investovali do kamerového systému niečo málo cez 900.000 Sk (29.875 eur). Do konca roka 2008 chceme nainštalovať ešte jednu otočnú kameru k novopostavenému multifunkčnému ihrisku na Ulici Hurbanovej za približne 200.000 Sk (6.639 eur)," uviedol hovorca mesta Ján Mikláš. Dodal, že kamerový systém sa v meste osvedčil. Pomohol odhaliť rôzne priestupky, vandalizmus, vzbudzovanie verejného pohoršenia, priestupky v doprave a taktiež napomáhal kriminalistom pri odhaľovaní a dokazovaní trestnej činnosti.