POPRAD. Leto sa síce skončilo, ale letná turistická sezóna v Slovenskom raji stále trvá. „Slovenský raj je žiadaný a navštevovaný hlavne počas babieho leta a na jeseň,“ povedal pre médiá predseda Mikroregiónu Slovenský raj – sever Štefan Labuda.
Návštevnosť Slovenského raja počas tohtoročného leta bola podľa Labudu priemerná. Na svedomí to má najmä druhá polovica júla, keď aj Slovenský raj zasiahli povodne. Tie však podľa predsedu mikroregiónu národný park nepoškodili. „Slovenský raj je odvtedy krajší, bez odpadkov,“ dodal Labuda. Povodne v Slovenskom raji vníma ako prirodzenú súčasť prírody.
V Slovenskom raji zaznamenali tohto roku zvýšenú návštevnosť najmä českých turistov. Priemerná návštevnosť bola poľských a slovenských turistov. Výraznejší pokles nastal u maďarských a nemeckých turistov. Najmä u nemeckých turistov je to podľa Labudu dôsledok zhoršenej ekonomickej situácie. Predseda mikroregiónu očakáva, že počasie sa ešte zlepší a do Slovenského raja prídu turisti, ktorí dokážu vychutnať jeho krásy práve teraz.
Niekoľko dní po júlových povodniach ostali viaceré rokliny Slovenského raja pre vysoký stav vody a poškodené a zničené sprístupňovacie zariadenia zatvorené. Najdlhšie trvala oprava rebríkov a stúpačiek v rokline Veľký Sokol. Dnes sú už všetky rokliny Slovenského raja priechodné. Š. Labuda upozorňuje návštevníkov, že Slovenský raj je prístupný pre turistov s riadnym turistickým výstrojom. Dôležitá je najmä kvalitná obuv.