ŽILINA. Turistom, ktorí sa v týchto dňoch chystajú do slovenských hôr, by v batohoch určite nemalo chýbať zimné oblečenie. Vo Vysokých, Nízkych, Západných Tatrách a Malej Fatre sa už viac ako týždeň drží sneh, ktorý vietor miestami nafúkal až do výšky jedného metra.
Priaznivci hôr musia vo vyšších nadmorských polohách počítať tiež s mínusovými teplotami a šmykľavým terénom. Turistom síce výraznejšie obmedzenia nehrozia, horská služba ich však vyzvala k zvýšenej opatrnosti.
"V piatok a v sobotu bolo opäť mohutnejšie ochladenie. Tam, kde bolo 30 centimetrov snehu, je teraz 50. Tam, kde bolo 50 centimetrov, môže byť teraz aj meter nafúkané. Chaty aj (horské) sedlá sú síce prístupné, ale menej prechodné," povedal ČTK Eduard Lipták z Horskej záchrannej služby (HZS) vo Vysokých Tatrách.
Upozornil, že výraznejšie sa ochladilo aj pred týždňom, keď od nadmorskej výšky 1500 metrov napadlo 15 až 30 centimetrov snehu. Vietor ho potom miestami nafúkal až do polmetrovej výšky.
"Turistom odporúčame pevnú vibramovú obuv, paličky, zimné oblečenie, čiapky. Zatiaľ je u nás všetko sprístupnené, nebolo žiadne sedlo ani chodníky uzatvorené," poznamenal Lipták.
Podľa neho minimálne do štvrtka nemožno očakávať zlepšenie počasia. Vo Vysokých Tatrách však ešte v blízkej budúcnosti počítajú s oteplením a príchodom takzvaného Bbabieho leta.
"Aj u nás máme zlé počasie. Je hmla, sychravo. Na Chopku máme až 15 centimetrov snehu. Vo vyšších polohách treba počítať s mínusovými teplotami," dodala Katarína Rázusová z HZS v Nízkych Tatrách. Dodala, že každý návštevník hôr si musí zvážiť, na akú náročnú túru sa vyberie. Určite by sa však mal teplo obliecť.
S niekoľkocentimetrovou vrstvou snehu musia rátať aj turisti v Malej Fatre. Záchranári ich zároveň upozornili, aby si radšej vyberali iba kratšie túry. "Počasie je premenlivé. Ráno je jasno a vzápätí sa zatiahne. Fúka dosť silný vietor, sú mínusové teploty. Rýchlo sa zotmieva. Netreba preceňovať sily a radšej si zvoliť kratšie túry," dodal Juraj Cingeľ z HZS v Malej Fatre.
Záchranári si však zatiaľ pochvaľujú, že väčšina turistov sa na horách v zhoršenom počasí správa disciplinovane. V poslednom období sa totiž vážnejšie záchranné akcie objavovali len sporadicky.
Súčasné studené počasie na Slovensku pretrvá podľa meteorológov dlhšie. Návrat teplejších a slnečných dní vraj možno očakávať až v závere septembra s príchodom takzvaného Babieho leta.