ZVOLEN. Niekoľko kusov dreva, ktoré na jar našli archeológovia pri výskume na pozemkoch v severnej časti mesta, má takmer 4500 rokov.
Potvrdilo to datovanie profesorom Krapcom v Krakove, kde slovenskí vedci svoje nálezy zaslali. Ten drevo datoval na základe výsledkov rádiouhlíkovej analýzy uskutočnenej v laboratóriu v Kyjeve.
"Špecialisti v Krakove určili vek dreva na roky 2470 až 2280 pred Kristom," povedal TASR archeológ Ján Beljak. Do oblasti, v ktorej drevo našli, bolo zrejme naplavené spolu s fragmentmi keramiky, asi po rozsiahlej povodni. "Keramika pochádza z osady, ktorá bola niekde v blízkosti miesta nálezu," konštatoval archeológ. Medzi drevami je zastúpený jaseň, dub, brest a breza, ktoré ale neboli opracované.
Väčšina z viac ako 300 fragmentov keramiky, ktorú našli spolu s drevom, pochádza podľa Beljaka z konca neskorej doby kamennej, prípadne zo začiatku doby bronzovej. Niekoľko črepov, ktoré sa našli vo vyššej vrstve, pochádza z obdobia vrcholného stredoveku. Nález dreva spolu s keramikou je pomerne ojedinelý. Na strednom Pohroní sú vôbec vzácne nálezy z tohto obdobia. Zatiaľ sa našli len zvyšky po osídleniach v lokalite Hrádok pri Lieskovci a pri obci Bzenica.
Najlepšie zachovaný, asi 60-centimetrový kus dreva chcú jeho objavitelia zakonzervovať a dať do správy tamojšieho múzea. Vo vykopávkach pri meste mienia aj naďalej pokračovať. "Chceme nájsť osadu, ktorá tu podľa najnovších objavov evidentne bola," uviedol archeológ. To im umožní zrejme až ďalší investorský výskum. V danej lokalite sa má totiž v najbližších rokoch stále viac a viac stavať. A investori sú podľa zákona povinní takýto výskum financovať. Ak sa dohodnú termíny výskumu v časovom predstihu, vyhnú sa stresu aj investori aj archeológovia.