BRATISLAVA. Využívanie mobilných telefónov medzi deťmi stále rastie. "Zmenila sa hlavne hranica rizikových oblastí, stále menšie a menšie deti prichádzajú s mobilom," uviedla na dnešnej tlačovej konferencii psychologička Mária Tóthová Šimčáková. Ako ďalej upozornila, rodičia si však neuvedomujú riziká s tým súvisiace.
V roku 2006 využívalo mobilný telefón 60 percent detí, v máji 2008 takmer 76 percent detí, pričom proporcia detí, ktoré využívajú mobilné telefóny, sa výrazne zvyšuje od 10 rokov. Tieto výsledky vyplývajú z prieskumu, ktorý bol realizovaný v máji 2008 na vzorke 255 detí vo veku od 8 do 15 rokov a vzorke 1039 rodičov. Ten nadväzuje na prieskum z roku 2006, ktorého cieľom bolo zistiť, akým spôsobom využívajú slovenské deti elektronické komunikácie a do akej miery sú deti v tejto súvislosti vystavené rizikám.
Rodičia si myslia, že majú dobrú predstavu o tom, ako deti využívajú svoj mobil. Zaujímajú sa viac o finančnú stránku ich používania, teda aby deti neprekročili istý limit. Riziká sú však spojené najmä s internetom, chatom a smskovaním. "Rodičia menej s deťmi hovoria o tom, ako môžu ovplyvniť tieto riziká," skonštatovala Tóthová Šimčáková.
Medzi deťmi vzrástla popularita fotografovania. V porovnaní s rokom 2006 využíva na tento účel mobilný telefón o 30 percent viac detí. Viac ako polovica detí okrem toho natáča aj videá. "Samozrejme, nie vždy ho používajú správne a dokážu zvážiť riziká toho, že fotia aj nevhodné udalosti a situácie. Rovnako je to aj s videami," skonštatovala psychologička.
Poklesol počet detí, ktoré deklarujú, že dostali na mobil nejakú vulgárnu SMS alebo SMS od cudzej osoby. Avšak aj napriek zlepšenej situácii by sa ešte stále 3 z 10 detí nezverili svojim rodičom s tým, že dostali SMS od cudzej osoby, ktorá sa s nimi chcela stretnúť.
Ďalšie riziko predstavuje aj internet. Jeho penetrácia medzi deťmi vzrástla mierne, avšak výrazne sa posilnila intenzita využívania internetu. V súčasnosti 3 z 10 detí využívajú internet každodenne. "Jedna pätina detí, ktoré chodia na internet, sa dokáže zoznamovať s cudzími ľuďmi a neuvedomujú si riziká," uviedla Tóthová Šimčáková. Rovnako deti priznali, že už niekedy navštívili erotickú stránku a takmer polovica detí to tvrdí o svojich kamarátoch.
Rastie aj znalosť a využívanie chatu. V súčasnosti chatuje 54 percent detí, čo predstavuje nárast o 12 percent v porovnaní s rokom 2006. Napriek tomu, že podiel detí chatujúcich s cudzími ľuďmi poklesol, stále 1/5 detí priznáva, že chatuje s ľuďmi, ktorých nepozná osobne.
Posun nastal aj v oblasti komunikácie medzi deťmi a rodičmi. "Rodičia si uvedomili, že s deťmi sa treba rozprávať. Ešte stále to však nie je dostatočné, pretože len 7 z 10 detí povedalo, že sa s nimi rodičia rozprávajú," zhodnotila psychologička a na záver dodala, že práve rodičia by mali zhodnotiť všetky riziká, ktorým vystavujú deti tým, že im dávajú mobil.