ŠTRASBURG. Bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Ivan Lexa vyhral na Európskom súde pre ľudské práva (ESĽP) spor so Slovenskou republikou. Agentúru SITA o tom informoval riaditeľ informačnej kancelárie Rady Európy Viliam Figusch.
Súd uznal Lexové sťažnosti, ktoré podal v septembri 1999 v súvislosti s jeho nezákonnou väzbou v prípade zavlečenia Michala Kováča ml. do cudziny.
Chronológia káuz exriaditeľa SIS Ivana Lexu
Ivan Lexa rozhodnutie súdu víta. „Z rozsudku vyplýva, že moje rozhodnutie v roku 1999 postaviť sa na odpor v súlade s článkom 32 Ústavy SR formou odchodu do viacročného exilu bolo legitímne a na tú dobu jediné možné riešenie s ohľadom na to, že štát porušoval moje ústavou garantované ľudské práva,“ uviedol dnes pre agentúru SITA Lexa.
Upozornil, že súd konštatoval, že štátne orgány SR v tom čase v rozpore s európskymi konvenciami porušili článok 5 odsek 1 konvencie, ktorá garantuje práva na osobnú bezpečnosť a slobodu. Zároveň poďakoval medzinárodnému tímu právnikov Ľubomírovi Hlbočanovi, Jánovi Cuperovi a Alexandrovi Bělohlávkovi za vykonanú prácu.
Mečiar: Štát by mal Lexovi zaplatiť za väzbu a poškodenie mena
Štát by mal podľa predsedu HZDS Vladimíra Mečiara nahradiť Lexovi škodu nielen za väzbu, ale aj za poškodenie mena a cti. „Čas, ktorý ušiel od udalostí, ktoré sa odohrali a bolesti, ktoré to prinieslo so sebou, sa v peniazoch nahradiť nedajú,“ povedal však Mečiar novinárom v súvislosti s rozhodnutím súdu. Lexa má podľa neho predstavu, že získané peniaze venuje nadácii, ktorá by v budúcnosti mala pomáhať ľudom.
Od Slovenska požadoval Lexa odškodné za nemajetkovú ujmu, ktorej výšku ponechal na rozhodnutí súdu. Ten dospel k záveru, že rozsudok v prospech sťažovateľa je dostatočnou satisfakciou za ujmu, ktorú utrpel. Lexa nechal na rozhodnutí ESĽP, akú nemajetkovú ujmu má od Slovenska dostať.
Lexovi musí štát vyplatiť 8000 eur
Okrem toho Lexa takisto požadoval 17.652 eur na súdne výdavky a náhrady. ESĽP mu priznal nárok na 8000 eur. Slovensko ich musí svojmu občanovi vyplatiť do troch mesiacov.
Rozsudok bude právoplatný, ak sa obe strany do troch mesiacov neodvolajú. V opačnom prípade môže spor pokračovať vo Veľkej komore Európskeho súdu pre ľudské práva.
Bývalý šéf tajnej služby sa na ESĽP obrátil v septembri 1999 a sťažoval sa, že boli porušené jeho ľudské práva - prezumpcia neviny a uvalenie nezákonnej väzby.
V sťažnosti okrem iného namietal, že vtedajší minister vnútra Ladislav Pittner, šéf slovenských vyšetrovateľov Jaroslav Ivor a iní vysokopostavení štátni úradníci ho v masmédiách označujú za zločinca, čím porušujú prezumpciu neviny.
Oslobodzovanie Lexu
Zavlečenie
V auguste 1995 príslušníci SIS zavliekli Michala Kováča ml.do Rakúska,prokurátor zo skutku obvinil Ivana Lexu a ďalších dvanásť osôb. Mečiar udelil na prípad amnestiu.
Triptych
Lexa mal dať príkaz na akciu, ktorá mala zdiskreditovať biskupa Rudolfa Baláža. Súd Lexu prvýkrát odsúdil a dal mu peňažný trest pol milióna korún. Odvolací súd ho oslobodil.
Sabotáž
Sabotáže sa podľa vyšetrovateľov Lexa dopustil spolu s Petrom K.a Pavlom V. Lexa mal nariadiť svojim podriadeným,aby vypracovali spravodajskú informáciu,ktorá by navrhovala posilnenie vládnej koalície pod vedením HZDS obmedzením právomocí alebo skrátením funkčného obdobia vtedajšieho prezidenta Michala Kováča. Krajský súd ho oslobodil..
Legalizanti
Ide o údajné vyplácanie finančných prostriedkov SIS „mŕtvym dušiam“,teda neexistujúcim spolupracovníkom SIS. Krajský súd Lexu a ďalších troch obžalovaných oslobodil.
Gejza V.
Bývalý riaditeľ divízie SIS Gejza V.mal vydieraním donútiť šéfa stavebnej firmy,aby mu urobil stavebné úpravy na jeho súkromnom dome. Podľa obžaloby náklady za viac než 1,2 milióna korún musel pod nátlakom šéf stavebnej firmy zahrnúť do faktúr pre SIS. Lexa mal tieto faktúry podpísať. Prípadom sa zaoberá Okresný súd Bratislava III. Trestné stíhanie súd zastavil.
Mercedes, mlčanlivosť
Lexa podľa vyšetrovateľov nenahlásil krádež mercedesu,ktorý mal byť použitý pri zavlečení Kováča mladšieho. Na prípad sa vzťahuje amnestia. V ostatných prípadoch Lexu oslobodili.
Firmy
Ivan Lexa čelil spolu s bývalou riaditeľkou ekonomického odboru SIS Máriou P.a jej zástupcom Dušanom K.podozreniam z neoprávneného nakladania s finančnými prostriedkami SIS. Na prelome rokov 1995 a 1996 mali použiť takmer 15 miliónov korún na založenie dvoch podnikateľských subjektov a nákup 12 800 kusov akcií akciovej spoločnosti Prompt. Prípad zastavil vyšetrovateľ.
Likvidácia zbraní
Lexa podľa obžaloby vymenoval vyraďovaciu komisiu v rozpore so zákonom o správe majetku štátu a so zákonom o zbraniach a strelive,pričom musel vedieť,že ide o streľbyschopné zbrane. Súd odsúdil finančnú riaditeľku SIS a aj ďalších dvoch príslušníkov,Lexu oslobodil.
Nezákonné vypočúvanie
Lexa podľa obžaloby ako predseda Osobitného kontrolného orgánu Národnej rady predvolával a vypočúval bývalých príslušníkov SIS o skutočnostiach,na ktoré nemal právo. V druhom prípade sa mal dopustiť trestného činu tým, že nezákonne odčerpával finančné prostriedky,ktoré pozostávali z príspevku za službu bývalých policajtov. Prípad zastavila vyšetrovateľka.
SITA