Hronec 24. septembra (TASR) Železiarne Podbrezová poskytli finančné prostriedky na rekonštrukciu masívneho náhrobku z roku 1863, ktorý pripomína zakladateľa železiarní Antona Glanzera. V týchto dňoch kríž reštauruje zvonkárka z Hronca v okrese Brezno Martina Nemkyová.
To je starý liatinový kríž a bol v dezolátnom stave, rozsypaný na cárach, takže sa opravuje a bol najvyšší čas niečo s tým robiť. Plechy rozsypané som menila za nové, vyváralo sa to a teraz robím povrchovú úpravu. Chýbajúce časti sa dolievajú, povedala TASR Nemkyová.
Po dokončení by mali tento vzácny artefakt umiestniť v múzeu starých liatinových náhrobných krížov v Hronci. Liatinové náhrobné kríže, väčšie pomníky - náhrobníky i liatinové ohrady hrobov sú na cintorínoch v tejto i v okolitých obciach. Zhotovovali ich od polovice 18. storočia v známej hroneckej zlievarni najmä zo sivej liatiny.
Ako povedala starostka Hronca Mária Weissová, v poslednom desaťročí sa kovové časti stali vyhľadávanou korisťou zlodejov, ktorí v zberných surovinách za ne dostali niekoľko korún. Pritom tieto výrobky sú vzácne umeleckou prácou. Preto sa v Hronci rozhodli z dedičstva po našich starých otcoch a otcoch urobiť múzeum pre kríže na prízemí miestnej rekonštruovanej zvonice.
Mladá zvonkárka Martina Nemkyová vo vlastnej dielni v Hronci pri Brezne každoročne odleje z bronzu - zvonoviny vyše 3000 zvončekov a zvonov rôznej veľkosti. Pracuje len niekoľko rokov s otcom Viliamom a jej výrobky už obdivujú v Lipsku, New Yorku, Barcelone, Zürichu, v Berlíne New Yorku, ale tiež vo Vydrovskej doline a inde na Slovensku. Na začiatku doliny na ceste z Hronca smerom do Osrblia odlieva aj zvony, ktoré vážia cez 20 kilogramov. Jeden zvoní napríklad aj v Lesníckom skanzene vo Vydrove, kde končí Čiernohronská železnička. Pripomína pamiatku lesných robotníkov, ktorí zahynuli pri práci v hore.