BRATISLAVA. Svoju diagnózu - "rakovina lymfatických uzlín" sa dozvedel náhodne. Bolel ho iba prst a tak zašiel k lekárovi. Keďže sa už dlhšie vyhýbal preventívnym prehliadkam, lekár mu odporučil, aby si dal veci do poriadku.
Prvé zistenia boli zarážajúce. Nález na pľúcach nasvedčoval tomu, že má tuberkulózu. Hoci sa podozrenie na toto zákerné pľúcne ochorenie nepotvrdilo, lekári pre neho nemali radostnú správu. Odhadovali, že má pred sebou posledné týždne života. Dnes je o osem rokov starší: Karol Kantek.
Do konca, toho absolútneho, mu ostávalo podľa prognózy niekoľko týždňov. "Bol to šok," hovorí dnes o svojej diagnóze C83, teda rakovine lymfatických uzlín, Karol Kantek. Aj napriek katastrofickej prognóze, Kantek spomína, že lekári pre neho spravili všetko, čo bolo v ich silách.
"Rakovina je zvláštna choroba. Človek má niekedy veľmi krátky čas na to, aby sa rozlúčil so všetkým čo má rád, ale môže sa ešte zamyslieť nad životom." Času na premýšľanie mal Karol Kantek viac ako lekári predpovedali. Náročná liečba trvala u neho takmer rok o ktorom dnes hovorí, že mu radikálne zmenil život.
"Po liečbe som bol taký slabý, že som nevládal vyjsť do kopca modrianskym námestím," spomína dnes a jemne sa mu chveje hlas. Uvedomil si ale relativitu času a začal písať knihu. Pred pár dňami sa dostala do tlače.
Vlani sa Karol Kantek zapojil do projektu Opäť môžem snívat Občianskeho združenia Lymfoma, ktorý pokračuje aj tento rok. Jeho snom bolo zúčastniť sa pretekov Tour de France a prejsť trať určenú pre amatérov. Na dvestokilometrovú trasu cez Pyreneje trénoval poctivo, deň čo deň, vždy, keď mohol.
O svojom veľkom úspechu však hovorí skromne, akoby sa zaň chvíľami hanbil. "Vzorom mi bol Lance Armstrong, ktorý prekonal rakovinu a ešte sedemkrát vyhral Tour de France," hovorí Kantek o cyklistovi, ktorý pred časom avizoval návrat na scénu.

Beata
Balogová
