NEW YORK. Na nadviazaní užších dvojstranných kontaktov medzi rezortmi hospodárstva, obchodnými komorami a podnikateľskými združeniami sa v stredu v New Yorku dohodli ministri zahraničných vecí SR a Argentíny Ján Kubiš a Jorge Enrique Taiana.
Rozvoj všestranných vzťahov by mohla podporiť aj slovenská krajanská komunita v Argentíne. Minister Kubiš informoval partnera o úspešných výsledkoch slovenskej ekonomiky a prijatí eura k 1. januáru budúceho roku, čo je šanca aj pre argentínskych investorov a rozvoj hospodárskej spolupráce medzi oboma krajinami.
Témou konzultácií na okraj 63. Valného zhromaždenia OSN bolo aj zapojenie Argentíny do spolupráce pri šírení myšlienok Reformy bezpečnostného sektora v Latinskej Amerike. Argentína ponúkla Slovensku možnosť spoločne na budúci rok zorganizovať seminár o skúsenostiach niektorých krajín juhoamerického kontinentu s reformou bezpečnostného sektora v mierových operáciách, zvlášť na Haiti. TASR o tom informoval hovorca Ministerstva zahraničných vecí SR Ján Škoda.
Minister Kubiš sa v stredu stretol aj s uzbeckým rezortným partnerom Vladimirom Norovom, pričom vyjadril silnú podporu spolupráci krajín Strednej Ázie v duchu stratégie Európskej únie voči tomuto regiónu.
Šéf slovenskej diplomacie zdôraznil, že význam vzťahov s krajinami Strednej Ázie si niektoré členské štáty EÚ plne uvedomili až po nedávnych udalostiach v Gruzínsku, hoci SR na ich dôležitosť už predtým neraz upozorňovala.
Uzbekistan patrí medzi krajiny Strednej Ázie s najväčším rozvojovým potenciálom. Uzbecký minister potvrdil záujem o vývoz surovín na európsky trh a hospodársku spoluprácu s EÚ. Rozvoju vzťahov oboch krajín na vyššej úrovni má napomôcť aj zriadenie honorárneho konzulátu Uzbekistanu v Bratislave.
Ján Kubiš sa v New Yorku zúčastnil aj na ministerskom zasadaní Skupiny priateľov Aliancie civilizácií, ktorá pôsobí s cieľom zlepšiť porozumenie a vzťahy medzi Západom a islamským svetom prostredníctvom dialógu a zbližovania kultúr. Vo svojom vystúpení minister zdôraznil, že Slovensko podporuje všetky aktivity, ktoré prispievajú k tolerancii, etnickej, náboženskej a kultúrnej rozdielnosti. Vyslovil tiež za to, aby aliancia zostala neformálnou iniciatívou a nestala sa ďalšou byrokratickou inštitúciou. Slovensko sa stalo členom Aliancie civilizácií v tomto roku.