BRATISLAVA. Využívanie informačno-komunikačných technológií (IKT) v procese vyučovania na školách na Slovensku by mohlo byť lepšie. Pre TASR to dnes uviedol Ján Pišút z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského. "Podľa mňa úroveň IKT nie je zlá špeciálne na tých školách, kde sa angažuje riaditeľ, zriaďovateľ či starosta daného mesta," podčiarkol.
Pripomenul, že na Slovensku dlhé roky veľa ľudí verilo, že máme dobré vzdelávanie. "Potom v roku 2006 prišla Pisa, teda medzinárodné porovnávanie znalostí 13 a 14-ročných a ukázalo sa, že to u nás nie je až taká veľká sláva, veď z krajín Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) sme boli v dolnej polovici," vysvetlil. Domnieva sa teda, že aby sa dalo oficiálne hovoriť o úrovni znalostí v oblasti IKT na Slovensku, bolo by opäť potrebné medzinárodné porovnanie.
Dôležitosť využívania IKT podľa Pišúta pramení zo širokej sféry disciplín, do ktorých tieto technológie zasahujú. "Znalosť IKT je dnes podstatná a vie to každý, kto sa uchádza o zamestnanie," podčiarkol. Preto tvrdí, že začať s takouto výučbou je možné už v materskej škole, respektíve v najnižších ročníkoch základnej školy.
K rozvoju využívania IKT vo všetkých vyučovacích predmetoch má prispieť aj súťaž Cena Slovak Telekom, v ktorej je Pišút predsedom komisie. Už od 18. augusta majú základné a stredné školy, ako aj samotní pedagógovia možnosť posielať svoje práce s maximálnym rozsahom 30 normostrán na stránku www.cenast.sk, v ktorých popíšu využívanie modernej metodiky pri vyučovaní.
Motiváciou môže byť aj hlavná cena pre pedagóga - 40.000 Sk (1328 eur), pre školu je to notebook. Uzávierka tretieho ročníka súťaže je 31. októbra, výsledky budú vyhlásené začiatkom decembra.