KOŠICE. Veľvyslanec USA na Slovensku Vincent Obsitnik dnes na tlačovej besede v Košiciach nepotvrdil, či oznámenie o zrušení vízovej povinnosti bude zverejnené počas stretnutia prezidenta SR Ivana Gašparoviča s prezidentom Spojených štátov Georgeom W. Bushom, ktoré by sa malo uskutočniť do 10. októbra.
"Nemám o tom zatiaľ žiadne informácie. Čakáme do októbra, či sa potvrdia výsledky, že Slovensko dosiahlo k 30. septembru menej ako desať percent zamietnutých víz. Okrem toho treba podpísať ešte dve ďalšie dohody. Potom bude na prezidentovi Bushovi, kedy ohlási zrušenie vízovej povinnosti pre Slovensko a ďalšie krajiny,“ povedal Obsitnik.
Veľvyslanectvo podporilo Karpatskú nadáciu
Veľvyslanectvo USA podporilo Karpatskú nadáciu 10 000 dolármi. Nadácia využije prostriedky na realizáciu projektov zameraných na zvýšenie spoločenskej zodpovednosti firiem. Informovali o tom dnes na tlačovej besede v Košiciach veľvyslanec USA na Slovensku Vincent Obsitnik a prezidentka nadácie Laura Dittel. "Veľmi sa nám páči práca, ktorú nadácia robí v karpatsko-európskom regióne. Jeho členmi sú Ukrajina, Poľsko, Rumunsko, Maďarsko i Slovensko, preto sme sa rozhodli podporiť projekt nadácie," povedal Obsitnik. Ocenil, že karpatský euroregión a nadácia pomáhajú rozvíjať spoluprácu s Ukrajinou.
Obsitnik sa podľa vlastných slov veľmi teší na dnešný večerný ekumenický koncert v košickom Štátnom divadle. Doložil, že je potvrdením vysokej miery tolerancie a náboženskej znášanlivosti v Košiciach. Na záver informoval, že príde aj na košický Medzinárodný maratón mieru.
Strankovi vystavili čestný certifikát o americkom občianstve
Čestný certifikát o štátnom občianstve pre amerického vojnového hrdinu z druhej svetovej vojny Michala Stranka, pôvodom zo slovenskej obce Jarabina v okrese Stará Ľubovňa, vystavila americká organizácia pre naturalizačný a emigračný servis. Obsitnik ho odovzdá starostovi obce Mikulášovi Kaňovi v piatok 26. septembra počas návštevy Strankovho rodiska.
Seržant Strank bol veliteľom šestice amerických vojakov, ktorí počas americko-japonských bojov na ostrove Iwo Džima vztýčili na jeho najvyššom vrchu americkú zástavu. Ako uviedol Obsitnik, Strank bol americkým občanom, ale doteraz nemal o tom potvrdenie, preto mu ho nedávno vystavili. "Chcem o tom informovať obec a vidieť, kde sa Strank narodil," povedal veľvyslanec.
Vyše milióna ľudí navštívi ročne americký pamätník obetiam druhej svetovej vojny Iwo Jima Memorial. Vybudovali ho podľa fotografie Joa Rosenthala, ktorý zomrel v auguste 2006 neďaleko San Francisca vo veku 94 rokov. Pamätné súsošie čnie nad hlavným mestom Washington a pripomína zúrivé boje, ktoré americkí vojaci viedli v závere vojny na malom japonskom ostrove Iwo Džima. V piaty deň bitky o ostrov, 23. februára 1945, sa šesť mužov vyšplhalo na jeho najvyššiu horu Suribači a vztýčili na nej americkú zástavu.
Ich vodcom bol vtedy 25-ročný americký seržant slovenského pôvodu Michal Strank, rodák z Jarabiny na východnom Slovenku. Práve on dal príkaz, aby sa vyšplhali na vrchol a vztýčili tam vlajku. Vtedy urobil svoju slávnu snímku vojnový fotograf Rosenthal. Jeho záber sa stal najznámejšou americkou fotografiou z druhej svetovej vojny.