BRATISLAVA, NEW YORK. Slovensko je proti akýmkoľvek sankciám voči Rusku. Izolácia Ruska po udalostiach v Gruzínsku by nič nevyriešila, povedal to v New Yorku generálnemu tajomníkovi Organizácie Spojených národov Pan Ki-munovi minister zahraničných vecí Ján Kubiš.
Zdôraznil, že Rusko je významným partnerom Slovenka aj Európskej únie. Minister informoval generálneho tajomníka, že SR je znepokojené použitím sily oboma stranami konfliktu, ako aj uznaním nezávislosti Abcházska a Južného Osetska Ruskou federáciou.
Kubiš potvrdil, že SR sa bude podieľať na pozorovateľských misiách EÚ a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v Gruzínsku. Pan Ki-mun vyzdvihol význam koordinácie medzi OSN, EÚ a OBSE. Dúfa, že Rusko bude plne rešpektovať šesťbodovú mierovú dohodu sprostredkovanú Európskou úniou. Upozornil však, že bez účasti Ruska si dnes nevie predstaviť riešenie globálnych problémov, hoci v prípade krízy v Gruzínsku je to o to ťažšie, že je stranou konfliktu.
Kubiš a Pan Ki-mun sa zhodli na nezastupiteľnej úlohe EÚ na Balkáne. Únia musí byť naďalej aktívna vo vzťahu k Srbsku. Slovensko podporí návrh Srbska, aby Medzinárodný súdny dvor posúdil oprávnenosť jednostranného vyhlásenia nezávislosti Kosova. EÚ zatiaľ o spoločnom postoji k srbskému návrhu nerokovala, informovalo agentúru SITA MZV SR.
Kubiš je za okamžitý návrat utečencov do Južného Osetska
Súčasťou akéhokoľvek riešenia gruzínskej krízy musí byť podľa ministra Kubiša návrat utečencov do Južného Osetska.
Kubiš na neformálnej schôdzke ministrov zahraničných vecí členských krajín Rady Európy, ktorú v New Yorku zvolalo švédske predsedníctvo, zdôraznil, že medzinárodné spoločenstvo musí urýchlene nájsť spôsob návratu utečencov a peniaze na obnovu ich obydlí.
Ministri na schôdzke na okrej rokovania OSN posúdili krízu v Gruzínsku a možné aktivity Rady Európy pri jej riešení. Kubiš vyzval Sekretariát RE, aby pravidelne predkladal Výboru ministrov Rady Európy informáciu o vývoji situácie a navrhovaných riešeniach. O týchto otázkach rokoval v stredu Kubiš aj s generálnym tajomníkom RE Terrym Davisom.
Dôležitosť strednej Ázie si únia uvedomila až po Gruzínsku
Silná podpora spolupráce krajín strednej Ázie v duchu stratégie Európskej únie voči tomuto regiónu zaznela na stretnutí ministra zahraničných vecí Jána Kubiša s ministrom zahraničných vecí Uzbekistanu Vladimirom Norovom v newyorskom sídle OSN. Kubiš zdôraznil, že význam vzťahov s krajinami strednej Ázie si niektoré členské štáty EÚ plne uvedomili až po nedávnych udalostiach v Gruzínsku, hoci SR na ich dôležitosť už predtým neraz upozorňovala.
Uzbekistan patrí medzi krajiny strednej Ázie s najväčším rozvojovým potenciálom. Na stretnutí s Kubišom uzbecký minister potvrdil záujem o vývoz surovín na európsky trh a hospodársku spoluprácu s EÚ. Rozvoju vzťahov oboch krajín na vyššej úrovni má napomôcť aj zriadenie honorárneho konzulátu Uzbekistanu v Bratislave.
Na ministerskom zasadaní Skupiny priateľov Aliancie civilizácií Kubiš zdôraznil, že Slovensko podporuje všetky aktivity, ktoré prispievajú k tolerancii, etnickej, náboženskej a kultúrnej rozdielnosti. Tento rok sa zapojilo do Európskeho roku medzikultúrneho dialógu a podieľa sa na príprave Bielej knihy o medzikultúrnom dialógu v rámci Rady Európy.
Aliancia civilizácií (AC) vznikla v roku 2005 z iniciatívy Španielska a Turecka s cieľom zlepšiť porozumenie a vzťahy medzi Západom a islamským svetom prostredníctvom dialógu a zbližovania kultúr. Slovensko sa v tomto roku stalo členom Skupiny priateľov AC. Kubiš vyzval, aby zostala neformálnou iniciatívou a nestala sa ďalšou byrokratickou inštitúciou. Na zasadaní vystúpil tiež generálny tajomník OSN Pan Ki-mun a vysoký predstaviteľ generálneho tajomníka OSN pre Alianciu civilizácií, bývalý portugalský prezident Jorge Sampaio.