BANSKÁ BYSTRICA. Seminár k legislatíve v odpadovom hospodárstve a rozvojovým trendom v zneškodňovaní odpadov v podmienkach miest a obcí Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) sa dnes uskutočnil v Banskej Bystrici. BBSK je jediný z ôsmich samosprávnych krajov, ktorý má vypracovanú komplexnú štúdiu nakladania s odpadmi do budúcnosti. Na seminári sa zaoberali najmä víziami likvidácie odpadu a zúčastnili sa na ňom zástupcovia štátnej správy, miestnej samosprávy a autori štúdie.
Ako pre TASR uviedol predseda BBSK Milan Murgaš, nakladanie s odpadmi do budúcnosti bude rozhodujúcim prvkom pri presadzovaní rozvojových zámerov kraja v cestovnom ruchu. Podľa neho to bol hlavný dôvod, prečo regionálna samospráva dala vypracovať štúdiu nakladania s odpadom. "My si uvedomujeme, že ak bude krajina zašpinená a zahádzaná odpadkami, tak sa tu asi ťažko bude rozvíjať cestovný ruch. Druhá príčina je tá, že v súčasnosti sme otvorili územný plán veľkého územného celku Banskobystrický kraj, kde chceme venovať pozornosť aj otázke životného prostredia a chceme výstupy z tejto štúdie zapracovať do tohto novelizovaného územného plánu," povedal Murgaš a zdôraznil, že kraj má naďalej možnosť získať štyri miliardy Sk (132,77 milióna eur) z európskych štrukturálnych fondov na výstavbu komplexu spracovania odpadov a regionálnu spaľovňu.
Kraj rokuje s niektorými miestnymi samosprávami o jej umiestnení. Ide však o citlivú otázku, pretože tri samosprávy v regióne už výstavbu spaľovne v minulosti rázne odmietli. V obci Brusno dokonca prostredníctvom petície. Preto Murgaš nechcel povedať, s ktorými obcami je v súčasnosti v rokovaní, aby sa nezdvihla organizovaná vlna odporu. Do konca roka však musia byť tieto rokovania z pohľadu regionálnej samosprávy ukončené.
"Bolo by to veľmi významné riešenie, pretože v našom kraji sa vyprodukuje za rok zhruba 160.000 ton odpadu. Perspektíva je taká, že toto číslo sa bude naďalej zvyšovať. Po roku 2014 už bude môcť každý producent odpadu skládkovať len tzv. odpad inertný, ktorý musí byť biologicky alebo termicky spracovaný. Do akej miery bude miestna samospráva reagovať na tieto nové skutočnosti, neviem povedať. Treba sa to opýtať miestnej samosprávy," dodal Murgaš.
Ľubomír Augustín zo spoločnosti Tanzer Consulting, ktorá štúdiu nakladania s odpadmi pre BBSK vypracovala, dnes po seminári pre TASR povedal: "Z našej štúdie vyplynulo, že v súčasnosti je v tomto kraji nedostatočná infraštruktúra nakladania s odpadmi. Jedinými zariadeniami, ktoré sú v dostatočnom počte sú skládky odpadov, kde sa v súčasnosti zneškodňuje 90 % vyprodukovaných komunálnych odpadov. Do budúcnosti je potrebné zmeniť túto infraštruktúru smerom k zariadeniam na zhodnocovanie odpadov, vybudovať logistické centrum na materiálnoenergetické zhodnocovanie. My predpokladáme, že zhruba polovica produkcie komunálnych odpadov by mohla smerovať do takéhoto zariadenia," povedal Augustín.