POVAŽSKÁ BYSTRICA. Obyvatelia Považskej Bystrice, pri obydliach ktorých vyrastá diaľnica, sa budú môcť počas výstavby presťahovať do náhradných bytov v menej prašnom a hlučnom prostredí.
Mestské zastupiteľstvo dnes odsúhlasilo, že najviac postihnutým občanom zoženie a zaplatí náhradné ubytovanie. Záujem o dočasné presťahovanie podľa primátora Miroslava Adameho prejavilo päť rodín či individuálnych záujemcov. Časť občanov však toto riešenie spochybnilo.
Mesto je pripravené podľa požiadaviek občanov zohnať dva jednoizbové a tri trojizbové byty, v ktorých by nájomníci našli útočisko počas výstavby diaľničnej estakády. Tá by mala byť dokončená v roku 2010. Mesačné nájomné za všetky tieto byty by sa malo pohybovať od 60.000 do 70.000 korún (asi 1992 až 2324 eur). "Trasa diaľnice bola daná a my sa snažíme o minimalizáciu dopadov výstavby na občanov," poznamenal Adame.
Niektorí zástupcovia postihnutých občanov však toto riešenie spochybnili. Podľa nich síce nájomné v náhradnom ubytovaní zaplatí mesto, energie však budú musieť obyvatelia platiť sami. Oproti súčasnosti by im vraj stúpli mesačné výdavky, lebo by museli temperovať aj svoje pôvodné obydlia. V týchto bytoch budú musieť ľudia po večeroch aj svietiť, aby nepôsobili ako opustené a nelákali zlodejov. Dotknutí obyvatelia by údajne boli radšej, keby im mesto pomohlo pri zavedení protihlukových opatrení.
"Radšej ako výmeny bytov by sme prijali zvukovo-izolačné opláštenia budov a výmenu okien za zvukovo-izolačné. Ďalšie veci, ako napríklad klimatizácia, by už boli nadštandard, to by sme už asi nevybojovali," povedal ČTK jeden z nespokojných Považskobystričanov Ján Panák.
Desiatky obyvateľov mesta sa už dlhší čas sťažujú na nadmerný hluk a prach pri výstavbe diaľnice. Niektorí ľudia, ktorým podľa nich pre výstavbu klesla cena bytov či domov, sú sklamaní prístupom štátu a nevylučujú ani podanie žaloby pre zhoršenie svojich životných podmienok. Možno sa obrátia aj na európske inštitúcie.
"Každú noc v jame pri mojom dome hučí stroj alebo čerpadlo. Za posledný mesiac som každú noc nespal viac ako tri hodiny. Na dome mám trhliny. Štát má dosť málo ochoty jednať s ľuďmi," posťažoval sa pred mestskými poslancami jeden z občanov František Martaus.
Šéf Národnej diaľničnej spoločnosti Igor Choma vo februári povedal, že obyvateľom mesta by po dokončení diaľnice v roku 2010 nemal znepríjemňovať život nadmerný hluk. Jeho šíreniu by mali zabrániť protihlukové steny a tiež namontovanie špeciálnych okien na domoch a bytoch v blízkosti diaľnice. Pripustil však, že počas výstavby musia občania počítať so zvýšeným hlukom i prašnosťou.
Občianski aktivisti vlani neuspeli so žalobou, ktorou by sa zablokovala stavba kontroverznej diaľničnej estakády cez Považskú Bystricu. Najvyšší súd súhlasil s rozsudkom trenčianskeho krajského súdu, ktorý žalobu občanov odmietol. Aktivisti namietali, že estakáda veľkým hlukom a splodinami nepriaznivo zasiahne do života ľudí. Uprednostňovali tunelový variant okolo mesta, ktorý by bol podľa nich ekologicky šetrnejší. Po dokončení estakády spojí diaľnica Bratislavu so Žilinou.