ŽILINA. Vysoké školy, ktoré nesplnia kritériá komplexnej akreditácie, nebudú pôsobiť na slovenskom vzdelávacom trhu. Po dnešnom zasadnutí Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) v Žiline to skonštatoval podpredseda vlády SR a minister školstva Ján Mikolaj.
Minister školstva doplnil, že SRK dnes predložil úpravy v komplexných akreditáciách. Dohodli sme techniku komplexnej akreditácie. S tým, že jednotlivé vysoké školy sa budú môcť spájať či združovať. Vysvetlil som rektorom, že každá škola dostane zhruba jeden rok na to, aby výsledky akreditácie vedela buď odstrániť alebo si zvážila, či sa nespojí s niektorou z iných vysokých škôl alebo univerzít. Pretože vysokých škôl je veľa a našim cieľom nie je ani tak ich rušiť, ale to, aby sa spájali do väčších celkov, povedal Mikolaj.
Podľa prezidenta SRK a zároveň rektora Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave Vladimíra Báleša bude všetko záležať od kvality predloženého návrhu na komplexnú akreditáciu a akreditačná komisia dá návrh, či daná vysoká škola spĺňa alebo nespĺňa kritériá. Existenciu komplexnej akreditácie ocenil aj rektor Žilinskej univerzity (ŽU) Ján Bujňák, podľa ktorého v zahraničí funguje proces zániku škôl. Preto je dobre, že je existuje brzda komplexná akreditácia. Pretože niektoré nekvalitné školy už nemajú klientov a snažia sa expandovať. A mýlia študentov. Kým to študenti pochopia, tak stratia mladosť, podotkol Bujňák.
Novela zákona o vysokých školách prináša podľa Mikolaja niekoľko podstatných zmien. Prvou je vytvorenie nových možností pre vysoké školy, najmä v aplikáciách základného alebo aplikovaného výskumu. Umožníme, aby sa jednotlivé vysoké školy mohli s nehnuteľným majetkom či časťou štátnych dotácií podieľať na vzniku verejno-technologických, vedecko-výskumných obchodných spoločností. Tak, aby bola väčšia možnosť prenášania poznatkov vedy a techniky priamo do praxe, uviedol Mikolaj.
Ďalšou zmenou je návrh podstatného zvýšenia mobility pre študentov. "V rámci študijneho programu by mohli prechádzať z jednej vysokej školy na druhú, samozrejme so súhlasom príslušného garanta a dekana. Otvárame možnosť, aby študent semester alebo dva mohol absolvovať v zahraniční a potom ďalej pokračovať vo vyššom ročníku aj na našich vysokých školách, spresnil minister školstva.
Vyrovnanie podmienok pre zahraničné a slovenské vysoké školy má podľa Mikolaja priniesť zmena, podľa ktorej zahraničné vysoké školy, akreditované v domovských štátoch, budú môcť pôsobiť aj v slovenskom vzdelávacom systéme. Rozhodujúcim prvkom je, že ich študijne programy budú musieť podliehať aj akreditácii a schváleniu ministerstva školstva. To z dôvodu dotácii, pretože u nás je iná štruktúra dotácií ako v zahraničí, podotkol Mikolaj.