KOŠICE. Ústavný súd (ÚS) SR dnes prijal podanie poslancov Národnej rady (NR) SR na posúdenie ústavnosti tlačového zákona.
Celé podanie je uverejnené na internetovej stránke www.concourt.sk v rubrike Rozhodovacia činnosť - Aktuálna. Podanie bude pridelené sudcovi-spravodajcovi, ktorý rozhodne o ďalšom postupe, povedal TASR hovorca ÚS Jozef Skybjak.
Prekáža im najmä povinnosť zverejniť opravu, chrániť zdroj, zverejniť odpoveď, opravu či dodatočné oznámenie pod hrozbou finančnej sankcie a paralelná existencia práva na odpoveď a práva na opravu.
Zákon z dielne ministra kultúry Mareka Maďariča, ktorý v apríli schválili poslanci vládnej koalície, je účinný od prvého júna 2008. Počas schvaľovania čelil zákon z rôznych príčin kritike vydavateľov, Slovenského syndikátu novinárov a opozície. Medzi najviac kritizované ustanovenia patrili tie, ktorými poslanci zdôvodnili zmienené podanie na Ústavný súd. Maďarič považoval diskusiu o zákone za spolitizovanú. Právo na odpoveď fyzickej či právnickej osoby si možno podľa platného zákona uplatniť, ak sa o nej publikovali informácie obsahujúce skutkové tvrdenia, ktoré sa dotkli jej cti, dôstojnosti, súkromia, ako aj dobrej povesti. V takýchto prípadoch môže do 30 dní doručiť žiadosť o uverejnenie odpovede, uverejnená má byť na adekvátnom mieste k pôvodnému textu do troch dní od doručenia žiadosti.
Opozícia namietala, že právo na odpoveď by sa malo týkať iba nepravdivých alebo pravdu skresľujúcich tvrdení. Znenie zákona upresňuje iba to, že odpoveď môže reagovať aj na pravdivé fakty, ale zase len faktami, a nie hodnotiacimi úsudkami, čo presadil poslanec Smeru-SD Ján Podmanický. Za neuverejnenie odpovede zákon definuje peňažnú náhradu od 50.000 Sk (1660 eur) do 150.000 Sk (4979 eur).