BRATISLAVA. Ak Generálna prokuratúra SR dostane rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) v kauze nezákonnej väzby bývalého šéfa SIS Ivana Lexu, naštuduje si ho a vyvodí dôsledky. Reagoval dnes generálny prokurátor Dobroslav Trnka na výzvu ministra spravodlivosti Štefana Harabina, aby konal pre zneužitie právomocí verejného činiteľa, ku ktorému malo dôjsť pri zrušení Mečiarových amnestií.
"Pán minister Harabin veľmi dobre vie, že nemôže dávať prostredníctvom médií generálnemu prokurátorovi pokyny ku konaniu zo zákona na základe rozhodnutia ESĽP, ktoré ešte nie je publikované a nikto, ani on ho ešte nevidel. Takže nie je možné na základe ničoho vyvodzovať podozrenie zo spáchania nejakého trestného činu," uviedol pre TASR Trnka.
"Pánovi ministrovi nič nebráni, ak má podozrenie a vedomosť, že bol spáchaný trestný čin, aby toto oznámil na príslušnej polícii alebo prokuratúre," povedal generálny prokurátor. "K tomuto oznámeniu môže priložiť aj trestný spis v kauze Hrbáček, Varga, Lieskovský a spol., ktorý sa nachádza na príslušnom súde a z ktorého jasne vyplývajú postupnosti pri udeľovaní respektíve rušení amnestií v kauze únosu Michala Kováča mladšieho, čo v budúcnosti určite uľahčí prácu policajtov a prokurátorov," uzavrel Trnka.
Zrušenie Mečiarovej amnestie bolo podľa ministra spravodlivosti Štefana Harabina zneužitím právomocí verejného činiteľa. V stredu 24. septembra zároveň vyzval generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, aby vyvodil konkrétne dôsledky z porušovania práva.
Amnestiu zrušil vtedajší premiér Mikuláš Dzurinda, ktorý vykonával istý čas aj prezidentské právomoci. Dzurindovo rozhodnutie následne viedlo k vzatiu bývalého šéfa SIS Ivana Lexu do väzby kvôli prípadu zavlečenia Michala Kováča ml. do cudziny, kde strávil pred deviatimi rokmi 95 dní. Európsky súd pre ľudské práva, na ktorý podal Lexa sťažnosť, v utorok 23. septembra rozhodol, že Lexa bol vo väzbe nezákonne. Aj keď mu nebolo priznané odškodné, SR musí zaplatiť súdne trovy vo výške 8000 eur (241.008 Sk).
"Verdikt je jasný - amnestia je nezrušiteľná. Veď to je jednomyseľné rozhodnutie štrasburského súdu a to sú už nejakí sudcovia," vyhlásil Harabin s tým, že o nezrušiteľnosti amnestie vie aj elév 1. ročníka právnickej fakulty.