BRATISLAVA. Návrh ústavného zákona, ktorým by sa mali zrušiť amnestie udelené v roku 1998 zastupujúcim prezidentom Vladimírom Mečiarom, predložili do parlamentu nezávislí poslanci Vladimír Palko, František Mikloško, Rudolf Bauer a Pavol Minárik. Právnou normou by sa mal parlament zaoberať na najbližšej schôdzi, ktorá sa začne 21. októbra.
Podľa návrhu by mali zaniknúť aj účinky rozhodnutí všetkých štátnych orgánov, ktoré zabraňujú v trestnom stíhaní páchateľov skutkov spáchaných v súvislosti so zavlečením Michala Kováča mladšieho do cudziny v auguste 1995 a v súvislosti so zmareným referendom z mája 1997. Amnestie vydané Mečiarom v tejto veci sú podľa Palka zmätočné, nezodpovedajúce princípu právnej istoty.
Poslanec za ĽS-HZDS Ján Kovarčík považuje predloženie ústavného zákona za "tančeky Palka a spol.". "Uisťujem ich, že takéto opakované hry im preferencie nezvýšia, skôr im pomôžu k odchodu do zabudnutia. Zrušenie amnestií by narušilo princíp právnej istoty štátu, čo istotne nechce ani pán Palko," konštatoval Kovarčík.
Amnestiu zrušil vtedajší premiér Mikuláš Dzurinda, ktorý vykonával istý čas aj prezidentské právomoci. Dzurindovo rozhodnutie viedlo k vzatiu bývalého šéfa SIS Ivana Lexu do väzby kvôli prípadu zavlečenia Michala Kováča mladšieho do cudziny, kde strávil pred deviatimi rokmi 95 dní. Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP), na ktorý podal Lexa sťažnosť, v utorok 23. septembra rozhodol, že väzba bola nezákonná. Aj keď mu nebolo priznané odškodné, SR musí zaplatiť súdne trovy vo výške 8000 eur (241.008 Sk).
Palko považuje iniciatívu za zmysluplnú, aj keď má malú šancu na úspech. "Lebo nám prekáža, keď sa dáva amnestia takýmto teroristom," odvetil na otázku TASR, prečo chce, aby sa parlament opäť zaoberal amnestiami. Keďže podľa ESĽP je neprípustné rušiť amnestie tak, ako to urobil Dzurinda, rozhodol sa Palko predložiť návrh ústavného zákona.
V oblasti obhajoby amnestií existuje podľa Palka viac ako desať rokov tichá aliancia Mečiara s premiérom Robertom Ficom. "Mečiar by si neporadil pri obhajobe amnestií nebyť Fica," tvrdí Palko. Fico bol proti zrušeniu amnestií aj pred desaťročím ako poslanec SDĽ. Ľavičiari boli súčasťou prvej Dzurindovej vlády, ktorá si s amnestiami neporadila hoci v parlamente disponovala ústavnou väčšinou.