BRATISLAVA. Pripravovaná novela vysokoškolského zákona má študentom poskytnúť väčšie možnosti zmeniť si študijný program a riešiť ich prestupy v rámci škôl. Chce tiež zlepšiť univerzitám situáciu v oblasti vedy a techniky a navrhuje možnosti, aby aj zahraničným verejným vysokým školám pôsobiacim na Slovensku bola pridelená štátna dotácia.
Návrh novely, ktorú odobrili na svojom poslednom zasadnutí všetci rektori vysokých škôl, plánuje Ministerstvo školstva SR predložiť vláde do konca roka.
Minister školstva Ján Mikolaj sľubuje, že v novele pôjde "o dosť podstatné zmeny". Novela za určitých podmienok umožní školám vstup do nových špecializovaných organizácií vedy a techniky, akými sú napríklad vedecko-technologické parky, výskumno-vývojové centrá alebo technologické inkubátory. Novela má pomôcť VŠ, ktoré majú podľa Mikolaja "zviazané ruky", a nemôžu so svojím majetkom vstupovať do vedecko-výskumných spoločností.
"Chceli by sme tiež podstatne zvýšiť mobilitu študentov. V súčasnosti tá mobilita takmer nie je možná, pretože tam, kde študent začne, musí aj študijný program dokončiť a my chceme, aby na základe uznania tej-ktorej vysokej školy sa príbuzný alebo ten istý program mohol dokončiť aj na inej vysokej škole," vysvetľoval v rozhovore s novinármi šéf rezortu školstva.
Minister má tiež v úmysle podporiť mobilitu vo vzťahu k zahraničiu, aby vysoké školy, ktoré budú mať svoje pobočky na Slovensku, tu mohli poberať štátnu dotáciu. Tým sa podľa neho "vyrovná diskriminácia domácich a zahraničných vysokých škôl". "Pokiaľ pôjde o verejné VŠ, ktoré boli zriadené v zahraničí a majú platnú akreditáciu a chcú pôsobiť na slovenskom vysokoškolskom trhu, tak sme im to povinní umožniť, tak isto, ako si naše vysoké školy môžu otvárať pobočky v celej EÚ a naši študenti môžu študovať v týchto štátoch a poberať školné," komentoval tento zámer Mikolaj.
Návrh novely vníma pozitívne aj rektor STU Vladimír Báleš. Podľa neho rieši skutočne to, čo slovenské VŠ v súčasnosti potrebujú. "Novela napríklad rieši postavenie súkromných škôl vo vysokoškolskom systéme a dôležitý je vstup verejných vysokých škôl do obchodných spoločností," priblížil Báleš pre TASR. Najdôležitejšie podľa neho však je, že úprava zákona by mala zároveň školy ochrániť pred možnými únikmi nehnuteľného majetku alebo iných finančných zdrojov. Ako Báleš TASR informoval, na poslednom zasadnutí rektorov 25. septembra ju jednomyseľne podporili všetci rektori VŠ.
Na Slovensku pôsobí 20 verejných vysokých škôl, desať súkromných, tri štátne a jedna zahraničná VŠ.