Prievidza 26. septembra (TASR) Šesťčlenné družstvo z ťažobného úseku Bane Cigeľ Hornonitrianskych baní Prievidza (HBP) zvíťazilo na IX. ročníku medzinárodnej súťaže dobrovoľných banských záchranárov, ktorá sa dnes uskutočnila v priestoroch Hlavnej banskej záchrannej stanice (HBZS) v Prievidzi.
Na druhom mieste skončili záchranári z Bane Nováky a tretie si vybojovalo poľské družstvo z bane KWK Budryk. Dovedna súťažilo deväť družstiev, šesť zo závodných banských záchranných staníc na Slovensku a tri poľské kolektívy.
V súťaži jednotlivcov prvé miesto získal záchranár Pavol Šurkala z Bane Cigeľ, druhé novácky baník Miloš Šimka a tretie miesto obsadil Jaroslav Beláň z družstva Bane Nováky, ktorý si obhájil vlaňajšiu pozíciu.
Súťaž družstiev mala charakter ucelenej záchrannej akcie v podzemí. Záchranári museli čo najrýchlejšie v dýchacích prístrojoch prejsť takzvanou dymnicou, kde sú na troch poschodiach imitované podmienky bane. Prekonávali rôzne prekážky a presne museli zmerať prítomnosť životunebezpečného plynu, oxidu uhoľnatého, vznikajúceho pri banských požiaroch.
Zvyšné disciplíny už absolvovali, síce v dýchacích prístrojoch, ale na nádvorí. Pomocou hydraulických nožníc strihali armovacie železo, za pochodu vymieňali kyslíkovú náplň jednému z kolegov, po koľajniciach museli pritiahnuť jednoduchou reťazovou kladkou ťažké bremeno, pribíjali dosky na spôsob jednoduchej drevenej hrádze, oživovali zraneného kolegu a museli ho preniesť na nosidlách cez rôzne prekážky. Na záver ešte montovali požiarne potrubie a preliezali úzkou plechovou vzdušnicou s priemerom 630 mm, ktorú napokon uzavreli pomocou veka a skrutiek. Jednotlivci okrem rôznych zručností, napr. dokázať čo najrýchlejšie vymeniť kyslíkovú fľašu na svojom dýchacom prístroji, museli preukázať aj potrebné vedomosti.
Riaditeľa HBZS Stanislava Pavlíka úspech hornonitrianskych banských záchranárov neprekvapil. Sú totiž najčastejšie v skutočných zásahoch. Podľa neho táto súťaž, ktorú v roku 1991 obnovili, pomáha motivovať banských záchranárov ku skvalitneniu výcviku a zvyšuje nielen fyzickú, ale aj psychickú odolnosť.
HBZS na celom Slovensku školí približne 300 dobrovoľných banských záchranárov, organizovaných pri šiestich závodných banských záchranných staniciach. Všetci sa pravidelne striedajú aj v týždenných nepretržitých pohotovostných službách, pripravení okamžite vyraziť k miestu banského nešťastia. Neraz však pomáhajú aj mimo baní, najčastejšie tam, kde je nedýchateľné prostredie.