Bratislava 27. septembra (TASR) - Takmer 50 stredoškolských študentov z celého Slovenska si v týchto dňoch skúša v hlavnom meste prácu europoslancov v Modelovom Európskom parlamente (MEP). Na jeho štvrtom ročníku reprezentujú osem krajín EÚ a v piatich parlamentných výboroch sa musia popasovať s riešením aktuálnych celoeurópskych problémov. Mladých delegátov čaká počas piatich dní rokovanie, prijatie rezolúcie, ako aj rozprava v rokovacej sieni Národnej rady SR. Zaoberať by sa mali otázkami bezpečnosti energetických zásob, ale aj otázkou zlepšenia interkultúrneho dialógu.
Do 4. ročníka sa zapojilo spolu 95 stredných škôl najmä z Banskobystrického, Žilinského a Bratislavského kraja. Dočasnými "europoslancami" sa chcú stať takmer vždy gymnazisti, hoci do projektu sa môže zapojiť každá stredná škola, ktorá zareaguje na výzvy rozposielané do všetkých škôl. Podľa národnej koordinátorky MEP Evy Obžerovej je výber prísny a vyžaduje si poriadnu prípravu. "Projekt je vynikajúci, pretože poskytuje mladým ľuďom možnosť vyjadriť svoj názor na to, čo sa deje v spoločnosti," zhodnotila myšlienku MEP.
Šanca, že by sa modeloví europoslanci stali v budúcnosti skutočnými delegátmi, je podľa koordinátorky veľká. "Tá možnosť, že sa naozaj stanú europoslancami, alebo že začnú pracovať vo sfére politiky, je veľmi reálna. Už máme nejakých odrastencov a vieme, akým smerom sa uberajú. Jeden náš bývalý delegát MEP, ktorý tvrdí, že ho MEP veľmi ovplyvnil, je v súčasnosti na stáži v Bruseli," uviedla.
Pre Jána Bučkuliaka zo Žiliny, viacnásobného "europoslanca", je MEP príležitosťou na osobný rast, naberanie skúseností a kontaktov. "Jednoznačne je to vklad do budúcnosti, mňa už MEP ďalej posunul," prezradil TASR s tým, že svoju budúcnosť vidí zrejme v politike, v ktorej sa angažuje už teraz. Myslí si, že MEP vyžaduje všeobecný prehľad, dostatočné komunikačné vlohy na presadzovanie a obhajovanie názoru.
Projekt, realizovaný vo všetkých členských štátoch Európskej únie, je určený stredoškolákom a orientuje sa na podporu myšlienky európskeho občianstva. Študentom umožňuje oboznámiť sa s prácou inštitúcií Európskej únie, najmä Európskeho parlamentu.
Projekt začala v roku 1994 realizovať nadácia Model European Parliament Foundation so sídlom v holandskom Haagu. Gestorom na Slovensku je Ministerstvo školstva SR, ktoré sa do projektu zapojilo v roku 2005 spolu s metodicko-pedagogickými centrami, strednými školami, krajskými školskými úradmi a zriaďovateľmi stredných škôl.