KDH je podľa predsedu strany Pavla Hrušovského znepokojené permanentnými útokmi vlády na druhý dôchodkový pilier. "Rada KDH zaujala veľmi kritický postoj k sociálnej politike vlády Roberta Fica,“ vyhlásil dnes na tlačovej besede Hrušovský po rokovaní Rady KDH v Bratislave. Podľa neho vláda chce siahnuť na takmer 60 mld. korún 1,99 mld. €), čo zakrýva poukazovaním na finančnú krízu vo svete. Zároveň zdôraznil, že vláda sama svojimi vyhláseniami prispieva k nižším ziskom v druhom pilieri. Hrušovský vyzval občanov, aby zachovali pri vyhláseniach vlády rozvahu a pokoj.
KDH sa kriticky stavia aj k situácii v slovenskom zdravotníctve. K systémovým zmenám podľa Hrušovského nedošlo ani po výmene ministrov.
KDH je podľa predsedu strany stále presvedčené, že únos Michala Kováča ml. bol únosom na politickú objednávku. Hrušovský je presvedčený, že predstavitelia KDH v tom čase konali správne. Za drzosť označil vyhlásenia ministra spravodlivosti Štefana Harabina, ktorý vyzýva k trestnému stíhaniu za zneužitie právomoci verejného činiteľa v súvislosti s uväznením Ivana Lexu v 90-tych rokoch.
Lídrom opozičného Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) v budúcoročných voľbách do Európskeho parlamentu (EP) bude exminister školstva a poslanec Národnej rady Martin Fronc. Prvú trojicu na kandidátke doplnia súčasní europoslanci Ján Hudacký a Anna Záborská. Rozhodla o tom dnes Rada KDH.
"Som presvedčený, že (Fronc) bude tým, ktorý dokáže presvedčiť občanov, že aj na úrovni európskej politiky vie presadzovať rovnako aktívne záujmy Kresťanskodemokratického hnutia," povedal novinárom predseda strany Pavol Hrušovský. Dodal, že za úspech KDH bude považovať obhájenie výsledku z ostatných volieb do EP. Hnutie v europarlamente zastupuje okrem Záborskej a Hudackého aj Miroslav Mikolášik.
"Pokladám za moju hlavnú úlohu, aby KDH získalo minimálne toľko hlasov, čo v minulých voľbách," vyhlásil Fronc. Na post jednotky ho odporučilo aj predsedníctvo strany. V roku 2004 bola lídrom KDH na kandidátke do europarlamentu Záborská.
Záujem o post poslanca EP pred časom prejavil aj šéf koaličnej Slovenskej národnej strany (SNS) Ján Slota, ktorý nevylúčil, že sa stane jednotkou národniarov. Medzi štrnástkou súčasných slovenských europoslancov SNS nemá zastúpenie. O miesto v Štrasburgu sa chce uchádzať tiež bývalý minister vnútra a líder nedávno vzniknutej strany Konzervatívni demokrati Slovenska (KDS) Vladimír Palko.
Slováci budú okrem volieb do europarlamentu merať na budúci rok cestu k urnám vo voľbách do orgánov vyšších územných celkov. Rozhodnú aj o novom prezidentovi republiky.
Autor: ks

Beata
Balogová
