BRATISLAVA. Osoby, ktorým bolo uložené ochranné liečenie v zariadení ústavnej zdravotnej starostlivosti, a predpokladá sa, že pri pobyte na slobode môžu byť pre svoje okolie nebezpečné, bude od 1. februára 2009 možné poslať do ústavného zariadenia neodkladne a nie až po dohode s príslušným ústavom, ako tomu bolo doteraz. Počíta s tým novela Trestného poriadku z dielne Ministerstva spravodlivosti (MS) SR, ktorú rezort predložil na stredajšie (1. október) rokovanie vládneho kabinetu.
Príkaz na dodanie do výkonu ochranného liečenia vykoná polícia, ktorá bude zároveň povinná vypátrať pobyt dotyčnej osoby. Autori návrhu tento krok zdôvodňujú aj aktuálnym vývojom, ktorý "ukazuje naliehavú potrebu doplniť úpravu ustanovení, ktoré sa týkajú ochranného liečenia a zabezpečovania osôb pre potreby liečenia".
Inštitút ústavnej liečby sa široko medializoval po prípade slovenského pedofila Antonína N., ktorý je podozrivý z vraždy deväťročného chlapca v Českej republike. Práve Antonínovi N. bola pôvodne nariadená ústavná liečba zmenená na ambulantnú, čo mu umožnilo pobyt na slobode. Keď sa liečbe vyhýbal, polícia dostala úlohu len zistiť, či sa nachádza v mieste trvalého pobytu. Vzápätí súd vytýčil termín verejného zasadnutia, na ktorom sa malo rozhodnúť o jeho opätovnom vzatí do ústavnej liečby. Medzitým sa však mal delikvent dopustiť spomínaného trestného činu v ČR.
Príkaz na okamžitý transport do ústavu sa navyše bude vydávať aj ľuďom, ktorí síce nie sú považovaní za nebezpečných pre svoje okolie, ale nenastúpia do zariadenia ústavnej zdravotnej starostlivosti v určenom termíne alebo po uplynutí primeranej lehoty, ktorú im možno poskytnúť "na obstaranie osobných záležitostí".
Novela Trestného poriadku, ktorej dá konečnú podobu hlasovanie poslancov Národnej rady SR, tiež rieši pravidlá pri rozhodovaní o predĺžení väzby. Súdy tak zrejme budú musieť od februára budúceho roku rozhodnúť o novej väzbe ešte pred uplynutím aktuálnej. Doterajšia právna úprava pred časom umožnila, aby sa z väzby na slobodu dostal údajný boss košického podsvetia Róbert O. Podľa Ústavného súdu (ÚS) SR malo byť totiž porušené jeho právo na osobnú slobodu tým, že ho držali vo väzbe protiprávne, lebo Špeciálny súd (ŠS) rozhodol o jej predĺžení neskoro. Spôsobilo to najmä neskoré podanie obžaloby na ŠS špeciálnou prokuratúrou. Väzba v takzvanom prípravnom konaní Róbertovi O. vypršala 28. apríla minulého roku a prokurátor podal obžalobu iba jeden deň predtým. O predĺžení väzby ŠS rozhodol až v polovici júna. Podľa ÚS mal však rozhodnúť najneskôr do uplynutia termínu posledného predĺženia väzby v prípravnom konaní.
Minister spravodlivosti Štefan Harabin pôvodne predložil na rokovanie vlády veľkú novelu Trestných kódexov, teda Trestného zákona a Trestného poriadku. Členovia exekutívy o nej napokon nerokovali. Harabin chce totiž počkať na rozhodnutie Ústavného súdu SR, ktorý na základe podnetu posudzuje, či je existencia Špeciálneho súdu v súlade s Ústavou SR. V prípade negatívneho verdiktu by sa museli Trestné kódexy opäť novelizovať. Jedným z najväčších kritikov ŠS je práve minister Harabin.
Harabin: Alternatívne tresty sa osvedčili
Slovenské súdy uložili v minulom roku trest povinnej práce 349 osobám a 25 páchateľov odsúdili na domáce väzenie.
"Alternatívne tresty sa pri miernych deliktoch osvedčili. V súčasnosti pracujeme na ich rozšírení. Sledujeme vývoj v susednom Poľsku, kde spúšťajú bezpečnostné náramky pri povinných prácach a domácom väzení. Obdobné úpravy existujú vo Švédsku, v Izraeli, v Rakúsku, pokiaľ ide o podmienečne prepustených," uviedol pre TASR šéf slovenskej justície Štefan Harabin.
Najviac osôb, až 17, bolo odsúdených na domáce väzenie v Banskobystrickom kraji, nasleduje s piatimi Košický a s troma Prešovský. Vo zvyšných piatich krajoch súdy v minulom roku neuložili ani jeden trest domáceho väzenia.
Najviac trestov povinnej práce, až 116, súdy uložili v Košickom kraji. Nasleduje Prešovský kraj so 76 a s 55 Žilinský kraj. Na Slovensku odsúdili súdy v roku 2007 dovedna 27.067 osôb. Toto číslo však zahŕňa všetkých, ktorých uznali vinnými a odsúdili na podmienečné, nepodmienečné, peňažné a iné tresty, i osoby, ktoré súd síce uznal vinnými, ale upustil od ich potrestania. Posledný deň minulého roka strávilo za mrežami 7986 osôb, za celý rok ich však bolo 8265. Z nich 2040 bolo vo väzbe a ostatní (6225) si už po vypočutí verdiktu súdu odpykávali svoj trest.