PREŠOV. Valné zhromaždenie záujmového združenia LAPANČ, ktoré založili mestá Prešov a Veľký Šariš s cieľom spoločne sa podieľať na vybudovaní recyklačného dvora ako súčasti systému integrovaného nakladania s komunálnym odpadom, sa má na základe rozhodnutia poslancov prešovského mestského parlamentu, uskutočniť do 20. októbra tohto roku. Poslanci zároveň zvolili aj nových členov do orgánov tohto združenia, aby tak umožnili predstaviteľom samospráv zvolať valné zhromaždenie, ktoré by rozhodlo o ďalšom pokračovaní tohto projektu.
Na nutnosť riešenia problému s odpadom upozornila aj poslankyňa Mária Kusendová (Smer-SD), ktorá predkladala pozmeňujúce návrhy uznesenia v prípade združenia Lapanč. Uviedla, že je potrebné vyhodnotiť pôsobenie mesta v združení a prijať zásadné stanoviská k tomu, či sa bude vôbec v spolupráci na projekte pokračovať. Dôvodom stagnácie zámeru je hlavne prístupová komunikácia k recyklačnému dvoru, ktorej výstavba by si vyžiadala pomerne veľkú investíciu. Kusendová dodala, že existujú alternatívne riešenia prístupovej cesty k plánovanému recyklačnému dvoru, tak aby sa vyhovelo požiadavkám oboch miest. Jednou z nich by malo byť využitie účelových komunikácií v rámci plánovanej výstavby rýchlostnej cesty R4.
"Mesto Prešov má záujem pokračovať v projekte výstavby separačného dvora, ale náklady na jeho realizáciu musia byť reálne. Veľký Šariš doteraz tvrdil, že nie je možné voziť odpad cez mesto a súčasne požadoval, aby mesto Prešov vybudovalo novú cestu za 80 miliónov korún (2,66 milióna eur). V prípade, že sa nájde iné riešenie, budeme v projekte pokračovať. Nie sme však pripravení investovať také veľké peniaze do cesty ku smetisku," povedal pre TASR prešovský primátor Pavel Hagyari. Ak sa v projekte pokračovať nebude, prešovská samospráva uvažuje o tom, že takýto objekt môže postaviť samostatne na svojom území. Do úvahy prichádzajú lokality IPZ-Záborské, prípadne priemyselná zóna Grófske.
Náklady ma investíciu do recyklačného dvora a kompostárne sú na základe spracovanej štúdie odhadované na 62 miliónov Sk (2,06 milióna eur). Prešovská radnica vložila v rokoch 2005-2006 do záujmového združenia spolu 2,37 milióna Sk (78.670 eur). Zvyšných 645.000 Sk (21.410 eur), ktoré boli použité na vypracovanie dokumentácie a odkúpenie predmetných pozemkov, poskytlo mesto Veľký Šariš. Ak sa podarí samosprávam nájsť spoločné riešenie, budú sa o finančnú podporu uchádzať prostredníctvom Operačného programu Životné prostredie prioritná os - Odpadové hospodárstvo.
Prešovčania v minulom roku vyprodukovali viac ako 24.000 ton komunálneho odpadu, takmer 4000 ton zeleného odpadu a 3000 ton stavebnej sute. Tak ako ostatné mestá a obce musí aj Prešov od roku 2010 zabezpečovať separáciu papiera, skla, plastov, kovov a bioodpadu vrátane jeho zhodnocovania.