TRENČÍN. Exminister hospodárstva z čias vlády Mikuláša Dzurindu na tlačovej konferencii v Trenčianskych Tepliciach uviedol, že na dnešnom prípravnom kongrese oficiálne odštartovali podpisovú kampaň na podporu vzniku strany, neoficiálne ich už však majú päťtisíc. Nemcsics by rád stranu zaregistroval do šiestich týždňov. Kto bude predsedom liberálov, ešte nie je podľa jeho slov rozhodnuté.
Ambíciou strany je podľa Nemcsicsa spojiť ortodoxných a ľavicových liberálov, ako aj občianskych aktivistov. V prípravnom výbore strany sú napríklad publicista Eduard Chmelár alebo aktivistka Oľga Pietruchová. V strane sa angažuje aj exminister obrany Juraj Liška, ktorý vystúpil po nezhodách s Dzurindom z SDKÚ-DS. “Vždy som sa považoval za konzervatívneho liberála. Bol som rozhodnutý odísť z politiky. Dostával som viacero ponúk na vstup do parlamentných strán, ale odmietol som ich. Je to pre mňa nová výzva,” povedal Liška.
Podľa Nemcsicsa strana nemá byť alternatívou SDKÚ-DS. “Nevyhýbame sa osloveniu kohokoľvek,” uviedol.
Kongres sa konal v hoteli Most slávy, ktorý patrí miestnemu podnikateľovi Jaroslavovi Závodskému. Bývalý člen krajského predsedníctva SDKÚ-DS Závodský mal konflikt so svojim spolustraníkom, primátorom Trenčianskych Teplíc Štefanom Škultétym a zo strany vystúpil. Podľa Nemcsicsa je celá kauza len medzi Závodským a SDKÚ-DS. “Pán Závodský nám vyslovil podporu,” povedal Nemcsics.
Je otázne, či Liga osloví slovenských liberálnych voličov
Aj keď je na súčasnej politickej scéne voľný priestor pre liberálne orientovaných voličov, je otázkou, do akej miery ich uspokojí práve nová občiansko-liberálna iniciatíva s pracovným názvom Liga, ktorú zakladá Robert Nemcsics. Zhodli sa na tom niektorí politológovia.
"Na Slovensku už existovali liberálne subjekty, ale nositelia liberálneho posolstva zlyhali buď tým, že neboli dostatočne identifikovaní s týmto posolstvom, alebo neprejavovali dostatočnú lojalitu voči svojim politickým subjektom," povedal pre TASR politológ Grigorij Mesežnikov. Voči šanciam iniciatívy zaujal skeptický postoj. Zatiaľ podľa neho necítiť, žeby práve toto zloženie dokázalo osloviť slovenských liberálov, už minimálne z toho dôvodu, že na zozname potenciálnych účastníkov sú ľudia od takmer radikálnej ľavice až po pravicu. "Podľa mňa je to neveľmi súrodý mix ľudí, niektorí už majú istú históriu za sebou," konštatoval.
Súčasní politici sú podľa politológa Juraja Marušiaka dosť "okukaní", ale dôležité je, do akej miery prinesú nové tváre aj nejaký nový obsah do politiky. "Prípadne aj nejaké nové štandardy, etické kritériá," povedal pre TASR. Ľudia ako Robert Nemcsics a Pavol Liška nepatrili podľa Marušiaka do prvých línií slovenskej politiky, čo môže byť na jednej strane ich výhoda, na druhej strane však stojí fakt, že sú už poväčšine zabudnutí, práve preto musia priniesť nejakú obsahovú alternatívu. Možno oslovia predovšetkým bývalých voličov Aliancie nového občana (ANO), voličov SDKÚ-DS, študentov, mládež a mestské stredné vrstvy, poznamenal politológ. Istým spôsobom môže iniciatíva zaujať časť nespokojných voličov Smeru-SD, na druhej strane je to však podľa Marušiaka menej pravdepodobné. Liga by tiež mohla oslabiť strany súčasnej opozície, predovšetkým však SDKÚ-DS. "Čo je hra v prospech vládnej koalície, najmä Smeru," vysvetlil pre TASR Juraj Marušiak.
O pracovnom názve Liga si Mesežnikov myslí, že ako samotné slovo nič nenaznačuje, neprezrádza ani hodnotové zakotvenie, ani politické posolstvo či ideologický background. "Liga je iba organizačná forma, samotný názov je v tej istej kategórii ako zväz, aliancia, hnutie, spolok." Pripustil, že by mohlo ísť možno o cieľ odlíšiť sa od ostatných existujúcich slovenských subjektov.
TASR