BRATISLAVA.Koniec septembra priniesol aj ukončenie 15. sezóny medzinárodnej dobrovoľníckej práce. Od júna do septembra sa na Slovensku uskutočnilo 15 táborov, ktorých sa zúčastnilo 120 mladých ľudí z celého sveta.
Účastníci dobrovoľníckych táborov pomohli v tomto roku pri obnove a záchrane takých pamiatok, akými sú Bojnický zámok, zrúcaniny Veľký Šariš a Čierny Hrad či bratislavská a banskoštiavnická Kalvária. Dobrovoľníci prispeli aj k skrášleniu slovenskej prírody, alebo sa venovali znevýhodnením ľuďom.
Táborov sa zúčastňujú najmä mladí ľudia vo veku od 18 do 30 rokov. "Rok 2008 bol výnimočný, pretože sa podarilo zrealizovať aj dva mimoriadne tábory," informovala TASR Zuzana Dorčíková z občianskeho združenia INEX Slovakia. Jeden s účasťou tínedžerov vo veku od 15 do 18 rokov a druhý s účasťou celých rodín zo zahraničia. Tínedžeri mali možnosť prežiť časť svojich prázdnin na opustenom ostrove neďaleko Bratislavy a pomáhať pri jeho udržiavaní pre hniezdenie vtáctva. Rodiny spolu s deťmi navštívili obec Motyčky neďaleko Banskej Bystrice, kde pomáhali pri obnove značenia turistických chodníkov a cyklotrás.
"Ak by sme chceli za 15 rokov existencie nášho združenia vyčísliť prínos zahraničných účastníkov na dobrovoľníckych táboroch na Slovensku, suma za ich prácu by presiahla hodnotu 7,5 milióna Sk (248.954 eur)," uviedla Barbara Briedová z INEX-u Slovakia. Zároveň dodala, že napriek nedocenenému významu dobrovoľníctva na Slovensku, zahraničný záujem zúčastniť sa takýchto táborov neklesá. Najviac dobrovoľníkov prichádza na Slovensko najmä z Európy, hoci v uplynulých rokoch narastá záujem u mladých dobrovoľníkov z Ázie, najmä z Južnej Kórey a Japonska.
Počas 15 rokov sa na Slovensku vystriedalo viac ako 3000 dobrovoľníkov z celého sveta. Spoločnými silami pracovali na 236 medzinárodných táboroch dobrovoľníckej práce, ktoré zorganizovalo občianske združenie INEX Slovakia.
Hlavnou myšlienkou táborov je ponúknuť za poskytnutú pomoc nefinančnú odmenu v podobe skúseností. Mladí ľudia sa počas dvoch až troch týždňov pohybujú v medzikultúrnom prostredí a komunikujú v anglickom jazyku. Navyše sa sami musia postarať o fungovanie tábora od upratovania a varenia až po spoločné koordinovanie života skupiny ľudí.