Bratislava 26. apríla (TASR) - Podpredseda Hnutia za demokratické Slovensko Jozef Kalman sa domnieva, že dnešné rozhodnutie Európskej komisie (EK) pozastaviť tendre a platby v rámci predvstupovej pomoci pre Slovensko môže naštrbiť dôveru voči SR. Podľa jeho slov táto skutočnosť určite spomalí a sťaží smerovanie Slovenska do Európskej únie (EÚ). Zároveň vyzval kompetentných vládnych činiteľov na vyvodenie osobnej zodpovednosti za vzniknutú situáciu.
Kalman pre TASR v tejto súvislosti ďalej uviedol, že to môže ovplyvniť výšku poskytovanej pomoci únie Slovensku. Rovnako upozornil na to, že krajina sa môže stať pre úniu nedôveryhodným partnerom. "Je to absolútne nedôstojné a neospravedlniteľné, poukazuje to na možnosti korupcie a zneužívania postavenia úradníka v štátnej správe na Slovensku," dodal.
Predsedníčka Slovenskej národnej strany (SNS) Anna Malíková nevie odhadnúť, ako uvedené rozhodnutie ovplyvní integračné snahy Slovenska. Poznamenala však, že je to "hanba" pre súčasnú vládnu garnitúru, ktorá za chváli úspechmi v oblasti zahraničnej politiky. "Toto by som nazvala úspechom v úvodzovkách," konštatovala šéfka národniarov.
Poslankyňa SOP, členka Zahraničného výboru NR SR Diana Dubovská vyjadrila ľútosť nad vzniknutou situáciou, zároveň však zdôraznila, že ju netreba dramatizovať. V rozhovore pre TASR súčasne vyslovila presvedčenie, že veľmi skoro dôjde k opätovnému obnoveniu tendrov.
EK sa rozhodla pozastaviť pre SR schvaľovanie prebiehajúcich tendrov, posudzovanie tendrových spisov a uzatváranie nových kontraktov kvôli vyšetrovaniu aféry okolo zneužívania poskytnutých finančných prostriedkov bývalým pracovníkom Úradu vlády SR (ÚV SR). Bývalý riaditeľ odboru zahraničnej pomoci ÚV SR R.T. je podozrivý z toho, že tendre manipuloval.
Dubovská v tejto súvislosti pripomenula, že okamžite po vzniku podozrenia z korupcie podpredseda vlády SR pre európsku integráciu Pavol Hamžík odvolal R.T. z funkcie a začalo sa vyšetrovanie. Celá záležitosť sa rieši v spolupráci s veľvyslancom EÚ na Slovensku Walterom Rochelom. Podľa jej slov kauzou sa bude v piatok 27. apríla zaoberať podvýbor Zahraničného výboru NR SR pre čerpanie prostriedkov PHARE.
Dnešné rozhodnutie EK podľa poslanca NR SR za Slovenskú demokratickú koalíciu, člena výboru pre európsku integráciu Františka Halmeša "vrhá tieň na pripravenosť Slovenska prijať zdroje Európskej únie". Bude veľmi smutné, ak sa potvrdia skutočnosti, že na Úrade vláde SR to zašlo až tak ďaleko, povedal dnes Halmeš pre TASR. "Sám si vyčítam, že som tam nepriviedol skupinu ľudí, ktorá by problémy zanalyzovala," poznamenal poslanec. Dodal však, že počas budúceho týždňa sa chce dohodnúť s vicepremiérom Pavlom Hamžíkom na vykonaní poslaneckého prieskumu.