BRATISLAVA. Csákyho vyjadrenia podľa premiéra poškodzujú slovensko-maďarské vzťahy a politika obviňoval, že chce kontroverznou témou upútať pozornosť.
Csáky vraj hovoril o autonómii s rumunským europoslancom maďarského pôvodu Lászlóm Tőkésom, predseda SMK to však odmietol.
Opakovane vyzval Roberta Fica na dodržanie status quo v oblasti menšinového školstva, kde vo vydávaní učebníc sa bezprecedentne zhoršila situácia. "V tejto veci je neprijateľná snaha Smeru oklamať európskych socialistov, resp. iné inštitúcie EÚ tvrdením, že dokument, ktorý nedovolí vydavateľom realizovanie 80 rokov starého práva neexistuje," uviedol Csáky.
Vyzval Fica aj na ukončenie diskriminácie južného Slovenska pri podpore projektov. Csáky pripomína Ficovi, že na juhu Slovenska žije spolu s 550 tis. občanmi maďarskej národnosti aj približne 800 tisíc občanov slovenskej národnosti, ktorí túto diskrimináciu taktiež pociťujú.
O stretnutí Csákyho s významným lídrom Maďarov v Rumunsku Tőkésom dnes informoval denník Sme. Csáky na ňom údajne predstavil plán autonómie vypracovaný v čase, keď bol podpredsedom vlády. Autonómia by podľa Csákyho mala zastrešovať kultúrne a vzdelávacie inštitúcie a organizácie Maďarov na Slovensku, riadiť by ju mal malý parlament volených predstaviteľov slovenských Maďarov, napísal denník. Na viac ako päťmiliónovom Slovensku žije zhruba polmiliónová menšina občanov maďarskej národnosti.
"Vyzývam (Csákyho), aby s touto extrémnou nacionalistickou politikou prestal (...). Ide o evidentnú provokáciu, ktorej cieľom nie je nič iné, len zaujať za každú cenu," povedal dnes novinárom Fico.
"Nerokovali o žiadnej autonómii," reagovala v tlačovej správe hovorkyňa SMK Eva Dunajská, článok denníka Sme označila za zavádzajúci.
Csáky podľa hovorkyne europoslanca oboznamoval so starším návrhom zákona o národnostných menšinách, ktorý koalícia minulé volebné obdobie neprijala. "Zákon hovorí o rozšírení foriem samosprávy v oblasti školstva a kultúry a o žiadnych formách autonómie nie je v ňom zmienka," uviedla Dunajská.
Zmienky o prípadnej autonómii patria k citlivo vnímaným témam v minulosti neraz napätých vzťahov medzi Slovákmi a Maďarmi. SMK napriek tomu otvorene o autonómii nehovorí, Csáky skôr zvykne používať termín samospráva. Strana okrem toho viackrát vyhlásila, že sa nebude usilovať o zmenu hraníc.
Fico Csákyho obviňoval, že svojimi vyjadreniami poškodzuje slovensko-maďarské vzťahy. Politici SMK naopak z naštrbenia vzťahov s južným susedom dlhodobo vinia vládnu SNS a najmä jej predsedu Jána Slotu, ktorý je známy hanlivými výrokmi proti Maďarom či iným menšinám. Vzťahy medzi Bratislavou a Budapešťou ochladli v roku 2006 po nástupe Ficovej vlády, ktorý si do koalície prizval SNS.