BRATISLAVA. Peniaze si vyžiadajú penzie a liečba pribúdajúceho počtu starších ľudí a zvyšujúci sa dopyt po energetických zdrojoch. Vyplýva to z vedeckej štúdie o vývoji v krajine do roku 2030. Vlády sa tak údajne nevyhnú nepopulárnym opatreniam, ako napríklad rozšíreniu poplatkov v zdravotníctve.
Dlhodobú víziu očakávaného diania na Slovensku vypracovali odborníci zo Slovenskej akadémie vied a vysokých škôl na požiadavku vlády. Slovensko by sa podľa už skôr zverejnených záverov štúdie malo asi o dvadsať rokov priblížiť k najvyspelejším štátom Európskej únie.
Politici však musia už v súčasnosti prijať viaceré dlhodobejšie opatrenia. "Je nutné sa zamýšľať nad otázkou spoluúčasti občanov pri financovaní zdravotného systému," zhrnul Peter Staněk, jeden z tvorcov štúdie a zároveň poradca premiéra Roberta Fica. Bez väčšej účasti pacientov totiž podľa odborníkov neho nebude možné zabezpečiť kvalitnú liečbu v takom rozsahu ako v súčasnosti.
Nevyhnutné bude podľa vízie taktiež zvýšenie dôchodkového veku na 67 rokov z terajších zväčša 62 rokov. Spoločnosť sa totiž bude aj po roku 2030 musieť vysporiadať s nákladmi na dôchodkovú reformu.
Súčasná vláda pod vedením ľavicového Smeru naopak presadila napríklad zrušenie poplatkov za návštevu ambulancie či pobyt v nemocnici. V minulosti predstavitelia najsilnejšej vládnej strany taktiež odmietali aj úvahy o zvyšovaní veku odchodu do dôchodku.
Rizikom pre budúcnosť bude podľa Staněka aj plán budovať diaľnice a rýchlostné cesty formou takzvaných PPP projektov. Stavanie ciest by mal podľa plánu vlády zaplatiť súkromný investor z vlastného rozpočtu, neskôr mu štát bude náklady a zisk uhrádzať v splátkach.
Autori vízie podľa riaditeľa Ekonomického ústavu SAV Milana Šikulu navrhnú v pripravovanej stratégii aj ďalšie riešenia, ktoré by mali Slovensku pomôcť v dobiehaní vyspelejších členov EÚ. Vedci však zdôraznili, že politici sa v minulosti riadiť odporúčaniami odborníkov nezvykli.
grm boa