RUDŇANY. Voda zo zatopenej bane na Spiši, ktorá vystrašila v noci z piatka na sobotu majiteľov domov v Tepličke pri Spišskej Novej Vsi, už nevyteká. Predseda tamojšieho Obvodného banského úradu Antonín Baffi dnes pre média uviedol, že po obhliadkach v sobotu a nedeľu mohli konštatovať, že stav sa výrazne zlepšil.
Podľa jeho slov v nedeľu už nebolo badať výtok vody. Tá postupne odteká aj z nasiahnutých banských háld a vodný režim sa dostáva do normálu. Domnieva sa, že životy ľudí neboli ohrozené, keďže vzhľadom na vzdialenosť od obytných štvrtí sa voda postupne rozptyľovala.
Na otázku o ďalších krokoch predseda odpovedal, že "v súčasnosti zháňajú doklady, materiály, banské mapy, aby dokázali vyhodnotiť situáciu, zistiť, čo všetko sa tam dialo. Po zistení príčin vieme prijať aj nejaké technické riešenia". Pripustil hypotetickú možnosť, že banské dielo bolo narušené vodou a môže dôjsť k závalom. Ide o oblasť s dlhoročnou baníckou tradíciou, kde je viac banských diel, aj starších, takže v súčasnosti neodporúča pohyb v týchto miestach.
Podľa Baffiho zákonné podmienky nehovoria, ako má vyzerať zabezpečenie ústia hlavných banských diel. Likvidačné práce sa robia na základe vypracovanej projektovej dokumentácie, ktorá zohľadňuje okrem odtoku vody aj ďalšie požiadavky, napríklad otvor v portáli pre chránené živočíchy ako sú netopiere.
Pre TASR potvrdil, že situáciu v oblasti Tepličky budú naďalej monitorovať. Baňu tam zatvorili približne pred pätnástimi rokmi.
Banskou činnosťou je poznamenaných na Spiši viacero lokalít. Poddolované sú Poráč ale aj Rudňany. Problematické sú najmä banské diela a priestory, ktoré sú nad úrovňou prirodzeného výtoku vody. Starosta Rudnian Miroslav Blišťan konštatoval, že pri vypracovávaní environmentálnej štúdie zatápania ložiska v Rudňanoch dávali pripomienky k projektu. Zhodne s niektorými odborníkmi tvrdili, že "také bohaté ložisko je raritou vo svete a raritou je tiež, ako sa likviduje. Zatopiť takéto bohatstvo je hriech. Až štúdia sprehľadnila, aké množstvo banských priestorov je vyrúbaných. V ložisku môže byť 12 miliónov metrov kubických vody, možno aj viac".