BRATISLAVA. Dve pravicové opozičné strany SDKÚ-DS a KDH začnú pracovať na zblížení svojich programov vo viacerých oblastiach. Po rokovaní to povedali ich predsedovia Mikuláš Dzurinda a Pavol Hrušovský.
Lídri strán sa však nedohodli na žiadnom písomnom záväzku, ktorý by sa týkal predvolebnej či povolebnej spolupráce. Obe strany sa opäť stretli bez predsedu tretej opozičnej strany SMK Pála Csákyho, ktorému navyše ostro vytkli jeho údajné výroky o autonómii.
Kroky Csákyho sú podľa Hrušovského nekompatibilné s politikou jeho hnutia. "KDH odmieta akúkoľvek spoluprácu s Pálom Csákym, ak neprestane radikalizovať slovenskú politickú scénu," vyhlásil Hrušovský. Podľa neho je nemysliteľné, aby si Csáky trúfol hovoriť o volenom zbore na Slovensku. Požiadal Csákyho, aby zvážil ďalšie svoje kroky a zároveň vyslovil presvedčenie, že Csákyho vyjadrenia nie sú oficiálnou politikou strany.
Akékoľvek špekulatívne hľadanie riešenia autonómneho postavenia Maďarov na Slovensku sú pre KDH podľa Hrušovského neprijateľné. Pre kresťanských demokratov je tiež neprijateľné nahrádzať pojem autonómie samosprávou. Csákyho výroky podľa Hrušovského sťažujú spoluprácu SMK s ostatnými opozičnými stranami.
Žiadna samospráva alebo autonómia na etnickom princípe neprichádza do úvahy ani podľa Dzurindu. "Je smiešne a hlúpe, čo hovoril Csáky. Na takúto autonómiu nikto na Slovensku nenájde partnera," poznamenal šéf SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. Zároveň zdôraznil, že Csákyho reči svedčia o tom, že vláda oslabila zahranično-politické postavenie Slovenska. "Csáky bol osem rokov členom vlády a nikdy si takéto vyhlásenia nedovolil," poznamenal Dzurinda.
Spolupráca v piatich oblastiach
"Zhodli sme sa na konkrétnej forme spolupráce v oblasti piatich politík," povedal Hrušovský. Dodal, že by malo ísť napríklad o boj proti zločinu, vzdelanostnú ekonomiku či sociálne otázky.
Obe strany do dvoch týždňov navrhnú pre každú oblasť svojich expertov. Odborné skupiny do konca novembra predložia svoje predstavy. "Chceme presvedčiť občanov, že sme ochotní spolupracovať," povedal šéf kresťanských
demokratov. Spolupráca významnej časti opozície na vyššej úrovni má podľa Dzurindu význam. "Chceme byť protiváhou Smeru-SD," uviedol.
"Nebudeme podpisovať žiadne dohody ani o predvolebnej, ani o povolebnej spolupráci," dodal však predseda KDH. Denník Sme dnes citoval Dzurindu, podľa ktorého by bolo dobré, keby obe strany "dospeli k politickej dohode o spoločnom postupe nielen do volieb, ale aj po voľbách."
Obidve strany podľa prieskumov verejnej mienky zaostávajú za vládnym Smerom-SD premiéra Roberta Fica. Zatiaľ čo Smer-SD sa v septembri podľa Ústavu pre výskum verejnej mienky (ÚVVM) pri Štatistickom úrade tešil popularite viac ako 40 percent, obe opozičné pravicové strany mali spolu len približne 20 percent.
SDKÚ-DS a KDH sa prestali oficiálne stretávať so zástupcami SMK po tom, čo táto strana na jar zahlasovala spolu s koalíciou za reformnú lisabonskú zmluvu EÚ. Vzťahy s treťou opozičnou stranou sa už potom nepodarilo urovnať. Dnes navyše Hrušovský i Dzurinda ostro napadli výroky Csákyho, ktorý podľa niektorých médií otvorene o hovoril o možnej autonómii pre slovenských Maďarov.
"Model, ktorý Pál Csáky spomenul, je kosovský model," tvrdil Hrušovský. SMK sa bránila, že jej predseda o autonómii nehovoril.
SMK: Nacionalistické súperenie slovenských strán je neeurópske
Strana maďarskej koalície (SMK) považuje nacionalistické súperenie medzi slovenskými politickými stranami na Slovensku za neeurópske.
SMK podľa hovorkyne strany Evy Dunajskej prekvapili dnešné vyhlásenia predsedov SDKÚ-DS a KDH Mikuláša Dzurindu a Pavla Hrušovského na adresu predsedu strany Pála Csákyho.
Pripomenula, že v programovom vyhlásení vlády SR z roku 2002, za ktoré hlasovali aj poslanci za KDH a SDKÚ, bol obsiahnutý záväzok pripraviť zákon o menšinách, ktorým sa okrem iného mal vytvoriť Úrad pre menšiny, posilniť status Rady vlády pre národnostné menšiny a etnické skupiny či vytvoriť nový model financovania menšinových kultúr.
Model obsiahnutý v zákone, ktorý bol pripravený na základe tejto dikcie, obsahoval ten istý model, ktorý pre Slovákov v Maďarsku funguje už 15 rokov, upozornila Dunajská.
Návrh však nakoniec nezískal podporu na rokovaniach vtedajšej koaličnej rady.