BRATISLAVA. Slovensko chce rozširovať svoje vzťahy so Sýriou a má záujem aj na tom, aby sa stretli prezidenti Ivan Gašparovič a Bašár Asad. Novinárom to dnes po stretnutí so sýrskym šéfom diplomacie Valídom Mualimom povedal slovenský minister zahraničných vecí Ján Kubiš.
Sýria v uplynulých rokoch čelila medzinárodnej izolácii po vražde bývalého libanonského premiéra Rafíka Harírího, tú však potom viaceré západné krajiny ukončili.
"Máme záujem aj o stretnutia a rokovania na úrovni prezidentov," povedal Kubiš a dodal, že Slovensko chce aj rozvoj hospodárskej spolupráce. Minister zároveň pochválil Damask za nadviazanie diplomatických stykov s Libanonom a tiež za nepriame rozhovory s Izraelom, s ktorým Sýria ešte neuzavrela mierovú dohodu.
Mualim na otázku ČTK, či by mohol Asad pricestovať na Slovensko, povedal, že v to dúfa. Sýriu ešte v roku 2001 navštívil vtedajší prezident Rudolf Schuster.
Sýria sa ocitla v izolácii po atentáte na Hárírího v roku 2005, keď Bejrút zo smrti tohto politika obviňoval práve Damask. Sýria mala v Libanone takmer 30 rokov svojich vojakov a dlhodobo ju obviňovali zo zasahovania do vývoja v tejto krajine. Vlani však zmrazenie stykov prelomil predstaviteľ EÚ pre zahraničnú politiku Javier Solana a tento rok prijal Bašára Asada v Elyzejskom paláci francúzsky prezident Nicolas Sarkozy.
Kubiš poznamenal, že Európska únia žiada, aby Sýria hrala aktívnejšiu rolu v riešení konfliktov na Blízkom východe a naznačil, že práve preto by s Damaskom malo viesť dialóg aj Slovensko. "Dnes je to z nášho pohľadu nielen pozitívne, ale vzájomne vhodné, aby sme rozvíjali naše kontakty, našu spoluprácu," vyhlásil.
Sýria napriek tomu vo svete naďalej čelí výčitkám pre podporu extrémistických hnutí Hizballáh a Hamas. Spojené štáty na jar tohto roku Damask obviňovali, že sa s pomocou Severnej Kórey snaží vybudovať tajný atómový reaktor na necivilné účely. Sýrsku vládu kritizujú aj za obmedzovanie opozície či médií.
fil boa