Bratislava 26. apríla (TASR) - Informácia, že Európska komisia (EK) zastavila predvstupovú pomoc Slovensku podľa podpredsedu vlády SR pre európsku integráciu Pavla Hamžíka nie je pravdivá. Opatrenia EK voči SR sa týkajú len dočasného nepodpisovania nových kontraktov v rámci predvstupových programov. Hamžík to uviedol na stretnutí s novinármi v reakcii na dnešnú správu agentúry Reuters o podľa jeho slov "suspendovaní zahraničnej pomoci EK" voči Slovensku.
Ako ďalej povedal, táto situácia trvá necelé tri týždne a súvisí s podozreniami voči exriaditeľovi odboru zahraničnej pomoci Úradu vlády SR R.T. zo zneužívania týchto finančných prostriedkov. "Delegácia EK nepodpisuje zmluvy, kým sa tieto veci nevyjasnia, tak sme sa dohodli," konštatoval Hamžík. Zároveň zdôraznil, že financie EÚ na projekty, kde boli ukončené výberové konania a podpísané finančné memorandá pred zverejnením podozrení voči R.T., EK aj naďalej uvoľňuje.
Politickú zodpovednosť z opatrenia EK Hamžík odmietol. "Zatiaľ sme neprišli ani o jedno euro, ani o jednu korunu od nástupu tejto vlády a tak to bude aj naďalej," povedal. Predpokladá, že opatrenie EK nepodpisovať zmluvy potrvá najneskôr do zasadnutia spoločného monitorovacieho výboru EÚ a SR, ktoré sa uskutoční 21. mája. Kontrakty budú podľa neho podpísané, hoci s oneskorením.
Ako ďalej povedal, po vzniku podozrení inicioval odvolanie R. T. z postu riaditeľa, k čomu došlo 15. marca. Do marca podľa Hamžíka neexistovali poznatky, ktoré by vyvolávali podozrenia zo zneužívania jeho funkcie. "Zodpovednosť za porušovanie právnych predpisov má ten, kto ich porušil, či boli porušené, to sa prešetruje," uviedol.
V kauze údajnej korupcie a klientelizmu bývalého riaditeľa odboru zahraničnej pomoci Úradu vlády SR R.T. policajní vyšetrovatelia dosiaľ nezačali trestné stíhanie voči konkrétnej osobe, ani len vo veci. Potvrdil to dnes hovorca slovenských vyšetrovateľov Stanislav Ryban. Prípad naďalej preveruje odbor boja proti korupcii Prezídia PZ.
V rámci predvstupových programov EÚ pre kandidátske krajiny (PHARE, ISPA, SAPARD) sú na schválené projekty vypísané tendre, do ktorých sa prihlasujú podniky zaujímajúce sa o realizáciu projektu. Bývalý riaditeľ odboru zahraničnej pomoci Úradu vlády SR je podozrivý z toho, že tieto tendre manipuloval. Podľa informácií z médií mal od víťazov tendrov inkasovať nemalé finančné prostriedky. Prípady úplatkárstva sa vyskytovali aj v procesoch prípravy projektov, v ktorých exriaditeľ údajne vyžadoval nelegálne platby od domácich i zahraničných expertov, ktorí poskytovali technické služby.