BANSKÁ BYSTRICA. Vyplýva to z ankety ČTK medzi firmami, ktoré sa zatepľovaním zaoberajú.
"Nestíhame zatepľovať, ten záujem rastie úmerne so stúpajúcou cenou tepla," povedal obchodný riaditeľ firmy Spolbyt v Poprade Jozef Beck. Spoločnosť v tomto roku nestačila pokryť záujem a takmer tretinu zákaziek musela odsunúť až na jar budúceho roku. Podobné skúsenosti majú firmy aj z iných regiónov Slovenska.
Riaditeľ Združenia pre zatepľovanie budov Anton Novotný predpokladá stúpajúci trend aj v nasledujúcich rokoch. "Máme aj záväzok voči Európskej únii ušetriť každý rok jedno percento spotreby energie," pripomenul Novotný. Rekonštrukcie a zatepľovanie budov podľa neho podporila najmä dostupnosť lacných úverov z bánk, stavebných sporiteľní a Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB).
Práve ŠFRB eviduje v tomto roku značný nárast žiadostí o podporu na obnovu bytových budov, teda aj na zatepľovanie. Zatiaľ čo v minulom roku vyhovel fond všetkým žiadateľom a uvoľnil približne miliardu korún (zhruba 33 miliónov eur), do polovice septembra tohto roku evidoval fond žiadosti na 1,68 miliardy korún (55,77 milióna eur). Podľa Pavla Daniža zo ŠFRB sú peniaze určené na obnovu bytových budov, teda aj zatepľovanie, v tomto roku vyčerpané, nie je však vylúčené ďalšie navýšenie prostriedkov. Fond mal naplánovaných na tento rok 750 miliónov korún (24,89 milióna eur). Rovnakú čiastku vlani dodatočne zvýšili.
Zateplením vonkajších plášťov budov sa dá podľa odborníkov ušetriť od desať do 30 percent nákladov na vykurovanie. Spolu s výmenou okien a reguláciou vykurovacej sústavy je možné znížiť spotrebu tepla aj o polovicu.