ŠAĽA. Protikorupčné aktivity magistrátu v Šali rezonujú už aj za oceánom. Na odporúčanie Transparency International navštívila Šaľu Carolyn Miller, vedúca Rady pre konflikt záujmov mesta New York v USA. Na šalianskom magistráte sa zaujímala o nadštandardný systém informovania občanov, za ktorý mesto v minulom roku získalo najvyšší rating v hodnotení ekonomických a sociálnych opatrení v regiónoch od Inštitútu INEKO.
"Pani Miller sa zaujímala o naše zásady, podľa ktorých na internete pravidelne zverejňujeme mestské zmluvy, zoznam služobných ciest našich zamestnancov, zoznam služobných telefónov aj s mesačnými faktúrami a mnohé ďalšie informácie, ktoré ľudí zaujímajú. My o týchto veciach informujeme aj napriek tomu, že je to nad rámec požiadaviek infozákona," uviedol šaliansky viceprimátor Jozef Mečiar.
Vedenie radnice uvažuje, že po vzore New Yorku by aj v Šali zaviedli etické kódexy, ktorých dodržiavanie by sa pravidelne kontrolovalo. "Takéto kódexy v samospráve existujú, ale týkajú sa zamestnancov úradov. My by sme chceli zaviesť etický kódex aj pre volených funkcionárov. Jeho zásady by mali vychádzať z Európskeho kódexu samospráv volených na regionálnej a lokálnej úrovni a mal by presne zadefinovať, čo volení zástupcovia môžu a čo už nie," vysvetlil Mečiar.
Návrh etického kódexu pre volených funkcionárov v Šali by mal prejsť do schvaľovacieho procesu ešte tento rok. Po jeho prijatí by mal kontrolu nad dodržiavaním kódexu prevziať samostatný orgán. "O fungovaní kontrolných mechanizmov zatiaľ nemáme konkrétnu predstavu. V každom prípade by to nemalo byť tak, že poslanci budú kontrolovať sami seba. Mohlo by ísť o regionálnu inštitúciu, kde by sa dalo dokopy viacero samospráv, ktoré by vytvorili nezávislú komisiu. Tá by potom dohliadala na dodržiavanie etického kódexu," uviedol Mečiar.
Okrem Šale navštívila Carolyn Miller aj Žilinu. Slovenským mestám odporúča vytrvať v boji s korupciou a zmieriť sa s tým, že ide o dlhodobý proces. "Rada pre konflikt záujmov funguje v New Yorku od roku 1989. V prvom roku sme nedostali ani jeden podnet. Vyzeralo to, akoby bolo všetko v poriadku. Dnes už máme od ľudí stovky podnetov na prešetrenie. Jednoducho trvá istý čas, kým ľudia protikorupčné aktivity príjmu a začnú ich využívať," skonštatovala Miller.