TRNAVA. Z jednej dominánt Trnavy - potoka Trnávka - čistý tok tak skoro nebude. Vypúšťanie odpadových vôd do potoka sa zrejme nezastaví ani po dostavaní kanalizačného zberača.
Ten má Trnavská vodárenská spoločnosť a.s. (TAVOS) postaviť v lokalite Trstínskej cesty pravdepodobne na budúci rok. TAVOS už má stavebné povolenie, stavbu však skomplikovali protesty majiteľov pozemkov, cez ktoré má zberač viesť.
"Zberač nemôže ísť popod cestu, pretože tá je veľmi preťažená, ale musí ísť popri nej cez súkromné pozemky. Asi polovica majiteľov s tým nesúhlasí,“ informoval agentúru SITA vedúci Odboru štátnej vodnej správy a ochrany prírody Obvodného úradu životného prostredia (OÚŽP) Emil Kosmál.
Zberač tak bude viesť nie od železničného priecestia, ako by bolo žiaduce, ale až od križovatky Trstínskej a Ružindolskej cesty, smerom do centra. Majitelia firiem sídliacich na zvyšnom úseku Trstínskej si tak budú musieť zaobstarať vlastné čistiarne odpadových vôd (ČOV). "Aj to je možnosť, ale nie je to riešenie. Riešenie je kanalizácia,“ uviedol Kosmál.
Trstínska ulica je v súčasnosti podľa neho jediná lokalita v Trnave, ktorá nemá kanalizačný zberač. Závody, ktoré tu sídlia, nemajú inú možnosť, ako vypúšťať odpadové vody do Trnávky. Nie všetky pritom majú čistiarne. O tom, že zberač je potrebný, svedčí aj minuloročný únik nafty v tejto lokalite.
Škvrna sa rozšírila až do rieky Dudváh, do ktorej sa Trnávka vlieva. Kompetentní sa však zhodujú, že Trnávka je na tom doteraz možno najlepšie v histórii. "Situácia nie je oproti ostatným mestám výnimočná, problém je len v tom, že potok je príliš malý na mesto s takmer 70-tisíc obyvateľmi, takže je vidieť každé znečistenie,“ zhodnotil Miroslav Spál, riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku, závod Šaľa.
Potok Trnávka pramení v Malých Karpatoch a na územie Trnavy priteká ako čistý vodný tok. V minulosti ho znečisťovali najmä bývalé Škrobárne Boleráz a trnavský cukrovar. Výrazný zápach, ktorý sa stal pomaly charakteristickou súčasťou atmosféry mesta, je dnes už len nepatrný. Trnávka zapácha najmä v období dažďov, kedy čistiarne nie sú schopné zadržať veľký nápor vody a časť z nej pretečie.
Horšia je situácia za Trnavou v obci Zeleneč. Tu potok prechádza čistiarňou odpadových vôd, ktorá je však už viac ako dva roky v rekonštrukcii, čo spôsobuje jej zníženú výkonnosť. "Počas rekonštrukcie ČOV, ktorá je rozdelená na etapy, nie je možné, a nie je to ani v našich silách, technologicky dodržať čistiaci proces na sto percent,“ vyjadril sa technológ ČOV Zeleneč Pavol Nižnánsky. Rekonštrukcia ČOV má byť dokončená do konca roka 2008.