BRATISLAVA. Ministerstvo zahraničných vecí SR dôrazne odmieta dnešné vyhlásenie maďarského ministerstva zahraničných vecí.
"Jeho tón, ako aj jeho neopodstatnené tvrdenia sú neprijateľné. Takéto zámerne konfrontačné postoje a kroky, ktoré sú v politike Maďarska voči SR prítomné od počiatku existencie demokraticky zvolenej vlády SR pod vedením premiéra Roberta Fica, nemôžu nič iné, iba zhoršovať vzťahy medzi oboma krajinami," píše sa v stanovisku MZV SR, ktoré agentúre SITA poskytol tlačový odbor rezortu.
Bezmedzná, etnicky motivovaná politika zasahovania do vnútorných záležitostí iných štátov sa v Európe podľa slovenského ministerstva ukázala ako tragicky zhubná, tak v polovici, ako aj na konci minulého storočia a zjavne nevymizla ani začiatkom tohto storočia. "Za zamyslenie stojí, že toto vyhlásenie Ministerstva zahraničných vecí Maďarskej republiky na podporu Pála Csákyho, predsedu opozičnej politickej strany SMK, ktorá je súčasťou slovenského, a nie maďarského politického systému, prichádza len niekoľko dní po stretnutí Csákyho s popredným predstaviteľom rumunských Maďarov a maďarskej Rady autonómii Karpatskej kotliny Lászlóm Tőkésom k otázkam autonómie," upozorňuje ministerstvo.
Zároveň pripomína, že počas tohto stretnutia zazneli podľa médií o. i. slová, že Maďari budú žiadať späť zabraté územia podľa izraelského modelu „územie za mier“ a na tomto území si budú uplatňovať právo na sebaurčenie podľa kosovského modelu.
Slovenské ministerstvo tiež upozorňuje, že práve László Tőkés v mene rady a tiež v mene SMK pohrozil v otvorenom liste účastníkom summitu NATO v Bukurešti, že neexistencia autonómií na etnickom princípe v strednej Európe je vážnym bezpečnostným rizikom, ako to údajne ukázal príklad Kosova.
MZV SR považuje za potrebné tiež upozorniť, že v posledných mesiacoch sa výrazne aktivizovala aj inštitúcia Národného zhromaždenia MR – Fórum maďarských poslancov Karpatskej kotliny, na práci ktorého sa aktívne zúčastňujú aj poslanci NR SR za SMK – poslanci zvolení pre prácu v NR SR a nie v orgánoch NR MR. "MZV SR preto chce dúfať, že toto vyjadrenie MZV MR netreba čítať ako snahu podporovať v susedných krajinách Maďarska politiku a politikov s extrémistickými názormi. Chce zároveň potvrdiť neustály záujem SR o dobré susedské vzťahy s MR," píše slovenské ministerstvo zahraničných vecí.
Maďarsko dnes požiadalo slovenskú vládu, aby vysvetlila udalosti okolo zemepisných názvov v učebniciach pre maďarské školy, dianie po stretnutí Fóra maďarských poslancov Karpatskej kotliny a rozdeľovanie podpory z grantov EÚ pre maďarské školy. Ministerka zahraničných vecí Kinga Gönczová sa dnes s obavami maďarskej vlády obrátila na veľvyslanca Juraja Migaša, ktorého si popoludní pozvala na pohovor.